Richard, co-owner H2K – „Chciałem stworzyć zgrany zespół, a nie zbiór pięciu indywidualności”

Richard Wells, współwłaściciel H2K opowiada o powodach zmian w składzie, o poszczególnych zawodnikach i o celach na 2017. Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego Vander jest poza składem, to zapraszam do...

Wywiad z Richardem Wellsem współwłaścicielem H2K

Ganisz

Kolejny wywiad związany ze zmianami w H2K. Tym razem moim rozmówcą jest Richard Wells, współwłaściciel H2K i Chief Gaming Officer.

Richard opowiada o powodach zmian w składzie, o poszczególnych zawodnikach i o celach na 2017.

Według jego słów, są gotowi na duże ryzyko, jeśli ma to pomóc H2K osiągnąć ambitnie postawione cele na nowy sezon! Zapraszam!

Richard Wells

Fot. – Karina Ziminaite


Ganisz: Witaj, nazywam się Marcin Rausch i jestem redaktorem naczelnym polskiej strony o grach i esporcie – MMO24.pl – bardzo miło mi Ciebie poznać! Powiedz proszę naszym czytelnikom kim jesteś i czym się zajmujesz w H2K.

Richard: Mi również miło Ciebie poznać. Nazywam się Richard Wells i jestem współwłaścicielem H2K i Chief Gaming Officer (nie podejmuję się tłumaczenia nazw własnych stanowiska!)

[advert id=”62152"]

Ganisz: To brzmi bardzo skomplikowanie, możesz powiedzieć nieco więcej o tym zajęciu?

R E K L A M A

Richard: Moim głównym obowiązkiem jest nadzór nad naszymi zespołami oraz podejmowanie decyzji personalnych związanych ze składami i wyznaczanie kierunków. Muszę znać zawodników, statystyki, możliwości finansowe i na podstawie tych informacji tworzę projekt zespołu. Słowem, buduję zespoły.

Ganisz: Fantastycznie, ponieważ mam sporo pytań dotyczących zawodników H2K. Ostatni sezon był bardzo dobry dla H2K. Oczywiście, mieliście sporo problemów, ale ostatecznie drużyna doszła do półfinałów Worlds 2016. Dlaczego więc, zdecydowaliście się przebudować niemal cały zespół?

Richard: Potrafię zrozumieć, że z punktu widzenia fanów, to bardzo frustrująca sytuacja, że drużyna, która świetnie prezentuje się na papierze zostaje rozwiązana. Cóż, jest bardzo wiele czynników, które trzeba rozważyć poza tylko i wyłącznie efektem końcowym. Nadal uważam, że nasz skład w 2016 był najsilniejszą ekipą, która kiedykolwiek została stworzona na zachodzie, ale myślę, że w S6 osiągnęliśmy gorsze wyniki, od planowanych, przy założeniu posiadania tak silnej drużyny. Oczywiście, półfinały Worlds 2016, to dobre osiągnięcie, ale ten zespół powinien wygrać przynajmniej jeden split, o ile nie dwa.

Z tych samych powodów, dla których tak się nie stało, podjęliśmy decyzję o zmianie składu na 2017. Atmosfera w zespole oraz sposób myślenia to bardzo ważne czynniki w League of Legends. Zwłaszcza, jeśli weźmiesz pod uwagę, że ci goście, podczas sezonu, żyją ze sobą 24 godziny na dobę. Dlatego, to był najważniejszy czynnik obok zrównoważenia teamu, dzięki któremu można się skoncentrować na grze zespołowej oraz na scenariuszach grupowych, które ewidentnie były naszą słabością w 2016 roku.

Chciałem stworzyć zgrany zespół, a nie zbiór pięciu indywidualności.

Ganisz: Dużo mówisz o atmosferze w zespole i sposobie myślenia, czy to oznacza, że H2K usunęło ze swoich szeregów zawodników, którzy mieli z tym problem?

Richard: Powiedzmy, że kiedy przychodziło do grania, to każdy w zespole wzajemnie się szanował. Jednak, to nie jest piłka nożna, czy koszykówka, gdzie po meczu wszyscy rozjeżdżają się do domów, do swoich przyjaciół i rodziny. Zawodnicy mogą się szanować, ale ostatecznie i tak są skazani na siebie. Jeśli pojawią się jakieś zgrzyty, to podczas sezonu to wyjdzie. Przez to porażki bolą bardziej, a rany dłużej się goją, zawodnicy czują się coraz bardziej osamotnieni. Gracze, którzy opuścili drużynę mieli odpowiednie nastawienie i sposób myślenia, ale to jest gra zespołowa i każdy potrzebuje równowagi.

[a[advert id=”62152"]p>

Ganisz: Rozumiem, ale wiem też, że miałeś najbardziej kontrowersyjnego zawodnika w teamie, mówię o Forg1venie, który twierdził w rozmowie ze mną, że proponowałeś mu przedłużenie kontraktu, czy to oznacza, że wszystkie plotki na temat jego zachowania były nieprawdziwe? I czy mam rozumieć, że zgrzyty, o których mówiłeś nie dotyczyły Forg1vena?

Richard: Forg1ven jest świetnym facetem i wielkim graczem. Gdybyśmy działali w próżni, to nie wahalibyśmy się przedłużyć kontraktu z Forg1venem, ale nie działamy w próżni i mamy innych graczy oraz inne priorytety, o których wspominałem wcześniej, aniżeli czysty talent.

Mogę dodać, że negatywne odczucia fanów względem Forg1vena nie są trafione, a przynajmniej są przedawnione. Facet, który grał z nami latem ubiegłego roku, był dojrzałym i miłym człowiekiem oraz kimś, kogo uważam za przyjaciela. Jednak po przeanalizowaniu wszystkich możliwości, uznaliśmy, że nasze drogi się rozejdą.

Zaznaczam, że zgrzyty, o których mówiliśmy nie muszą zaraz mieć negatywnych konotacji. Dla przykładu, kiedy mieszkasz z innymi osobami i nie chcesz spędzać z nimi czasu, bo masz inne zainteresowania, może być odebrane jako zgrzyt. Nie usłyszysz ode mnie, że Forg1ven był problemem, ponieważ w to nie wierzę. To kwestia całego zespołu, a problemy są dużo bardziej skomplikowane.

Ganisz: Jestem z Polski i muszę zapytać o Vandera. Robiłem z nim wywiad kilka dni temu, ale chciałbym usłyszeć od Ciebie, dlaczego zdecydowaliście się na usunięcie go z H2K?

Richard: Jeszcze raz podkreślam, Vander to dobry człowiek i oczywiście, dobry support. Przeanalizowaliśmy wiele opcji, aby utrzymać go w H2K. Nawet rozważaliśmy powrót do duetu z 2016 roku, ale czuliśmy, że ta opcja oraz inne pomysły oparte na Vanderze niosłby te same problemy, które mieliśmy w ostatnim sezonie. Nie mam nic do Vandera, ale uważam, że inne opcje na ADC z EU były bardzo słabe, zważywszy na cele, które chcemy osiągnąć w 2017. Co więcej, nie uważam, że parowanie Vandera z ADC z Korei byłoby dobrym pomysłem, bez względu na to, czy byłby biegły w komunikacji po angielsku, czy nie.

W połączeniu z faktem, że Koreańczycy niechętnie przyjeżdżają do Europy, nasze możliwości dalszej współpracy z Vanderem były niezwykle ograniczone.

Ganisz: W takim razie jak oceniasz nowy duet na bot lane? Czy jest lepszy niż Vander-Forg1ven? Czy może na tym samym poziomie? Pytam o to, ponieważ Forg1ven powiedział mi, że jego zdaniem ich duet był jednym z najlepszych w lidze, o ile nie najlepszy ex aequo z duo Mata-Uzi.

Richard: Wybór bot lane to był szalenie długi proces. Nie jestem ekspertem w dziedzinie League of Legends w Korei i nie oglądałem zbyt wiele pojedynków w LCK w ubiegłym roku, dlatego musiałem przejrzeć setki materiałów video. Jednak, po obejrzeniu takiej ilości danych, twój mózg zmienia się w papkę i zaczynasz podważać własne opinie.

Dlatego bardzo mocno się wspierałem na pomocy różnych agentów, ekspertów i dziennikarzy by zgromadzić jak najwięcej informacji. Dzięki temu, na samym końcu byłem bardzo zadowolony z podjętej decyzji.

Co do tego, czy to lepszy duet, niż Vander i Kostas, na tym etapie nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Bezpieczną odpowiedzią będzie, iż zdaję sobie sprawę, że to nie będzie dominująca linia, ale będzie mogła zaoferować więcej w przypadku kontroli mapy. Jednak, kto to może na dziś wiedzieć?

Ganisz: Ostatnia kwestia jeśli chodzi o byłych zawodników. Ryu. Możesz mi powiedzieć dlaczego odszedł z H2K? Wiele osób uważa, że to była konsekwencja słabej gry podczas Worlds 2016, jak to skomentujesz?

Richard: Odejście Ryu nie było związane z jego wynikami na Worlds 2016. Mieliśmy wiele pomysłów na temat zrównoważenia zespołu, nawet braliśmy pod uwagę zmianę ról, ale ostatecznie uznaliśmy wraz z Ryu, że największy sens ma zakończenie współpracy.

Ganisz: Czy jesteście gotowi na nowy sezon? Nie było zbyt wiele czasu na wspólne treningi.

Richard: Z pewnością nie jesteśmy jeszcze gotowi! Nawet jeszcze nie zaczęliśmy naszych scrimów, ale z pewnością będziemy przygotowani, kiedy rozpocznie się sezon.

Ganisz: Czy się nie obawiasz tak wielu zmian w zespole? Widziałem podobną sytuację we Fnatic na początku 2016 roku i wszyscy wiemy, jak to się skończyło.

Richard: Skłamałbym, gdybym powiedział, że wiem jak się skończy ten sezon. Jednak uważam, że wykonaliśmy dobrą robotę poza sezonem. Jasne, byłoby zdecydowanie bezpieczniej i łatwiej gdybyśmy zostawili stary skład i mierzyli w top3, ale to nie wystarczy H2K. Żadne rozwiązanie, poza pierwszym miejscem, nie jest przez nas akceptowalne i jesteśmy gotowi podjąć ryzyko, żeby to osiągnąć.

Ganisz: Czego powinienem Ci życzyć na 2017 rok?

Richard: Naszym minimalnym celem jest osiągnięcie pierwszego miejsca podczas splitów i przynajmniej top4 podczas Worlds 2017.

Ganisz: Oczywiście, życzę Ci pierwszego miejsca i mam nadzieję, że znajdziecie pomysł na zatrzymanie azjatyckiej machiny wojennej! Dzięki piękne za rozmowę.

Richard: Dziękuję!


Przeczytaj również pozostałe wywiady:


Interview with Richard Wells, co-owner of H2K and Chief Gaming Officer

GaniszNext interview about changes in H2K. This time my interlocutor was Richard Wells, co-owner of H2K and Chief Gaming Officer.

Richard talks about the reasons behind roster changes, individual players and goals for 2017. According to him, they are ready to take a huge gamble, if that is supposed to help H2K achieve their ambitious goals for new seasons.

Enjoy!

Richard Wells

Photo – Karina Ziminaite


Ganisz: My name is Marcin Rausch and I am editor in chief of Polish gaming & esport site – www.mmo24.pl It is very nice to meet you! Please tell our readers who are you and what you doing in H2K.

Richard: It’s nice to meet you also! My name is Richard Wells and I am a co-owner of H2K and the Chief Gaming Officer.
Ganisz: Chief Gaming Officer its sounds like very difficult job, can u tell me more about it?

So my main responsibility is to oversee our teams and make decisions surrounding the personnel and the direction of the rosters. It’s my role to study players, stats and the financial ecosystem and design team projects around that information. In short, I build the teams.

[adv[advert id=”62152"]

Ganisz: Great, because I have a lot of questions about team members! Last year was really good for H2k. Of course you had many troubles but at the end H2K was in semi-finals of Worlds 2016, so why you decided to rebuilt almost whole team?

Richard: So from a fan perspective I can understand that is very frustrating when you see that what appears to be a really good team on paper, is not deciding to stick together. Well, there are many factors to consider beyond just the final result. I still believe that player for player the 2016 roster was arguably the strongest ever assembled in the west. I consider 2016 as an underperforming year for that team. Sure, we made the semi finals of Worlds which was a good achievement. But that team should have won LCS at least once, probably twice.

The reasons why they didn’t are the same reasons why you will see a different roster in 2017. Team environment and mindset is a huge part of league of legends, especially when you consider that these guys live with each other 24/7 during the season. That was a top priority along with balancing a team that would be able to focus more on overall team play and grouping scenarios which were clearly a weakness during 2016. I wanted to create a single unit rather than a team of 5 individuals.

Ganisz: You said a lot about team integrity and mindset, so H2K removed players which had a problems with that?

Richard: Let’s just say that everyone had a level of respect for each other when it came to playing the game but this is not a sport like football or basketball where you drive in for training and drive home to your friends and family in the evening. You can be as respectful as you like, but in the end you are all living with each other and if there are personality clashes then over the course of a season it starts to place a strain on the team. Losses hurt more and take longer to heal, players feel more isolated. As individuals the players that left had decent mindsets. But this is a team game and the balance needs to be right for everyone.

Ganisz: I understand, I know that you had a most controversial player in your squad, I think about Forg1ven but he said to me, that you wanted to renew his contract, so all rumors about his attitude was not real? And you are not talking about him when u said about personality clashes?

Richard: Forg1ven is a great guy and a great player. As an organization in a vacuum we would not hesitate to have re-signed forg1ven. However we don’t operate in a vacuum, and we have other players and the things I mentioned before to consider as well as just pure talent. What I can say is the negative community feelings around forg1ven are not very accurate or at least up to date. The guy that played in Summer for H2K was a mature, polite gentleman and someone I consider a friend. For us, we decided to go in a different direction when taking everything into consideration. It should be noted that the term ‚personality clashes’ does not automatically carry a negative connotation. For example when you live with other people, not wanting to spend time with each other because you have different interests can be considered a clash. You won’t get to me say that I think ‚forg1ven was the problem’, because I don’t believe that. This is a team and the issues are far more complex.

Ganisz: Im from Poland so it is natural that I want to ask about Vander. I made an interview with him few days ago but I want to know from you, why have you decided to remove him from H2K?

Richard: Again, Vander is a good guy and obviously a good support. We explored various options of keeping Vander on the team including simply bringing back the same botlane from last year. However we just felt that with this option and the other Vander centric options that we had, we would very likely have similar issues to what we had last season. That is nothing on Vander, but I believe the other EU options for ADC were very weak considering our goals and I didn’t really think pairing Vander with a Korean ADC would be smart unless the ADC was more or less fluent in English. Couple that with the fact that typically Koreans don’t like coming over to EU on their own, our options for continuing with Vander were fairly limited.

Ganisz: So what you think about your new bot lane? Better than Vander and Forg1ven or on the same level? Im asking about it becasue Forg1ven said to me that they were one of the best bot lanes in the entire league or even the best ex aequo with Uzi-Mata.

Richard: So picking the botlane was an insanely long process. I am far from a Korean League of Legends expert and I hadn’t watched that much LCK in the past year so I was going back and reviewing literally hundreds of vods. However, when you watch that much film your brain kind of turns to mush and you start to question your own opinions and become pretty counterproductive. I enlisted a LOT of help from various agents and experts/journalists to amass as many respectable opinions as I could. By the end of the process I felt very happy with the choices that I had made.

As for whether or not they are ‚better’ than Vander and Kostas, of course it is impossible to say at this stage. The safe answer would be to say well I expect that they will not be as lane dominant but might offer more in terms of map play, but who really knows at this point.

Ganisz: Last thing about former players. Ryu. Can you tell me why he left the H2K? A lot of people think that is the penalty for weak disposal on Worlds 2016. How you comment that?

Richard: So Ryu leaving H2K was not performance related. We had various thoughts about how to best balance the team including a possible role swap but in the end both H2K and Ryu felt it made the most sense to part ways.

Ganisz: Ok, are you ready for new season? You did not have to much time for practice.

Richard: We are certainly not ready! We haven’t started our scrim schedule yet. But we will be by the start of the season you can be sure that we will be ready.

Ganisz: You made so many changes in your team, are you not afraid? I saw similar situation in last season with Fnatic and we know how it was with them.

Richard: I mean I would be lying if I said that I know what the outcome of the season will be of course but I think we did a really good job in the off season. It would have been easier and safer to just stick with last years team and stay as a top 3 team, but that’s not good enough for H2K. Nothing less than 1st is acceptable and we are willing to take risks to achieve that.

Ganisz: What should I wish you for 2017?

Richard: Our minimum expectations going into the season are an LCS title and a top 4 finish at Worlds.

Ganisz: I want thank you very much for this conversation. I think that many things will be clear now. I wish you 1st place and I hope that you have some ideas to stop the Asian war machine!

Richards: thanks!


Look at another interviews!

zvr
Twoja reakcja
R E K L A M A
Kategorie
E-sport

Marcin "Ganisz" Rausch, założyciel i redaktor naczelny portalu - dla mnie celem grania jest przede wszystkim FUN i społeczność graczy, bez której nawet najlepszy tytuł można wyrzucić do kosza. Jestem ojcem i mężem, ale zawsze będę graczem! Ulubione powiedzonka: "Baw się, życie kabaretem jest" , "GL, HF!"