Crossfire, czy weteran ma szansę podbić serca graczy?

Czy warto dać szansę Crossfire? Weteran sceny FPS raz jeszcze próbuje zaznaczyć swoją obecność w Europie. Czy to przygrywka przed CF2?...

Crossfire

Crossfire to gra, po którą sięgnąłem dopiero teraz. Tak, to możliwe. Kiedy sześć lat temu CF pojawił się w Europie, to nawet nie odnotowałem tego faktu. Być może dlatego, że nigdy nie byłem fanem gier FPS? To teraz mało istotne.

Trudno więc recenzować grę, na której większość z was zjadła zęby. Jednak podzielę się z wami moimi wrażeniami z gry, które być może kogoś nakłonią do odpalenia tego tytułu, choćby na próbę.


CF, kuzyn CS

Kiedy Counter Strike 1.6 podbijał Europę, to Crossfire zadomowił się w Azji, osiągając ogromne wskaźniki. Wystarczy wspomnieć, że gra ma 650 milionów zarejestrowanych kont i od lat utrzymuje się w top5 najlepiej zarabiających gier na PC

Zatem na czym polega fenomen tej gry, która nie ukrywajmy, w dzisiejszych czasach mocno odstaje audio-wizualnie od konkurencyjnego CS:GO?

Pomijając kwestię oczywistą, że CF dla Azjatów był i jest tym, czym dla Europejczyków CS, to trzeba przyznać, że kluczowym elementem odróżniającym Crossfire od innych tytułów w podobnej tematyce jest fakt, że ta gra jest ogromna!


Trybów ci u nas dostatek!

W dużym uproszczeniu Crossfire dzieli się na tryby PvP i PvE CO-OP. Łącznie mamy do dyspozycji 19 trybów gry! Co dla początkującego gracza jest klęską urodzaju, ponieważ na początku nie wiadomo w co i jak grać.

Zaczynając od standardowych trybów, które znamy z innych FPS jak:

R E K L A M A
 • S&D, gdzie mamy klasyczny podział na terrorystów (tutaj nazywanych Black List) oraz antyterrorystów – Global Risk, gdzie celem jest podłożenie bomby lub jej rozbrojenie.
 • FFA – każdy na każdego, czyli typowy deatchmatch
 • TDM – jw. ale drużyna na drużynę

Kończąc na wariacjach trybu CO-OP, gdzie musimy stawić czoła mutantom, kosmitom i bóg wie komu jeszcze.

Warto wspomnieć o świetnym trybie Ghost, gdzie jako Black List wcielamy się w niewidzialnego terrorystę, który musi podłożyć bombę, a uzbrojony jest jedynie w nóż i kombinezon, który czyni go niewidzialnym, gdy się nie rusza. Zadaniem Global Risk jest odnalezienie duchów i ich eliminacja.


Zbrojownia

Crossfire oferuje ogromną liczbę broni, którą możemy podzielić według typów. Zaczynając od broni białej, kończąc na karabinach snajperskich. Co więcej, każda z broni ma wiele skórek, co fanom tego rozwiązania pozwoli niemal na nieskończoną zabawę.

Nie ukrywam, że skróki są elementem zarobkowym, ale to w dzisiejszych czasach nikogo nie może dziwić.

Niestety są również bronie premium, które dają przewagę w grze, ale raczej graczom, którzy z tej przewagi potrafią skorzystać. Dla przykładu szybsze przeładowywanie, czy mocniejsze przebicie drewnianych przeszkód pomoże komuś, kto ogarnia grę na tyle, żeby potrafić wykorzystać ten bonus. Samo z siebie nie wygrywa pojedynku.

Gorzej, jeśli mamy zaawansowanych graczy, o podobnych umiejętnościach, wtedy takie udogodnienia przechylają szalę zwycięstwa.


Podsumowanie

Crossfire to już leciwy tytuł, ale ma bardzo dużo do zaoferowania graczom, którzy chcą postrzelać, niekoniecznie w standardowych trybach i niekoniecznie posiadających mocny sprzęt. CF odpali na tosterze. Dosłownie.

Gra, która pozwala odreagować i postrzelać się przez określony czas. Co więcej, czasami potrafi zaskoczyć dostępnym trybem. Jednak nie sprawi, że wytapetujecie sobie pokój jej plakatami.

Osobiście traktuje meczyk w CF jako rozgrzewkę przed PUBG i po cichu liczę, że w końcu dostaniemy drugą odsłonę Crossfire, która będzie osadzona w naszej rzeczywistości.

Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu, w CF codziennie gra masa osób z Europy, a polska społeczność jest porozbijana po klanach, którą de facto próbuję scalić pod egidą Crossfire24.pl.

Zatem Najemnicy, jeśli szukacie odskoczni, albo lubicie mieć sporo treści do wyboru, to polecam sprawdzić Crossfire. Jest darmowy, mało zajmuje i nie ma wymagań sprzętowych.

zvr
Twoja reakcja
R E K L A M A
Crossfire
5
Crossfire
Zalety
 • Ogromna liczba trybów gry
 • Bardzo duży arsenał dostępnej broni
 • Da się grać nawet na tosterze
Wady
 • Gra wydana w 2007 roku odbiega od rzeczywistości
 • Broń premium
 • Grafika
  3
 • Dźwięk
  5
 • Radocha z gry
  7
Kategorie
CrossfireRecenzje / pierwsze wrażenia

Marcin "Ganisz" Rausch, założyciel i redaktor naczelny portalu - dla mnie celem grania jest przede wszystkim FUN i społeczność graczy, bez której nawet najlepszy tytuł można wyrzucić do kosza. Jestem ojcem i mężem, ale zawsze będę graczem! Ulubione powiedzonka: "Baw się, życie kabaretem jest" , "GL, HF!"