Pierwsze wrażenia z Hypernova – Escape from Hadea

Gra Hypernova - Escape from Hadea to gra niezależnego studia ActaLogic, będąca połączeniem gatunku RTS z Tower Defence. Czy taka kombinacja zapewni sukces?...

Pierwsza wrażenia z Hypernova – Escape from Hadea

Hypernova – Escape from Hadea to najnowsze dzieło niezależnego studia ActaLogic, będącego ciekawą mieszanką klasycznego gatunku  RTS i Tower Defence. Całość ta została oprawiona w rysunkową, przyjemną dla oka grafiką i umiarkowanym humorem. Czy takie połączenie będzie przepisem na sukces? Zapraszam do recenzji!


Fabuła gry

W grze Hypernova – Escape from Hadea poznamy losy kosmitów, których system planetarny stoi w obliczu zagłady. Olbrzymi gwiazda – Naidira staje się coraz bardziej niestabilna. Kosmici zdając sobie sprawę z nieuniknionej zagłady, postanawiają opuścić swoją planetę.

W czasie ich podróży natrafiają oni na planetę owianą toksyczną mgłą. Po oczyszczeniu części mgły okazuje się, że owa planeta posiada odpowiednie warunki do życia. Naszym bohaterom przyjdzie jednak zmierzyć się nie tylko z potęgą natury na obcej planecie, ale i również z  tutejszą fauną, która nie jest przyjacielsko nastawiona do przybyszów.


Mechanika rozgrywki

Mechanika gry została podzielona na dwie części – w pierwszej mamy do czynienia z typowym gatunkiem RTS, gdzie naszym zadaniem jest rozbudowywanie naszej bazy, zbieranie surowców, zapewnienie warunków do życia poprzez zbieranie żywności i wody, a także udoskonalaniem technologii, która ma pomóc naszym bohaterom w funkcjonowaniu w nowym świecie.

Z drugiej strony natomiast mamy do czynienia z typowym gatunkiem Tower Defence, gdzie naszym zadaniem będzie obrona naszych budowli przed tutejszą fauną. Gra stawia na rozbudowywanie fortyfikacji, które mają nam pomóc w odpieraniu kolejnych fal przeciwników.


Tworzenie warunków do życia

Podczas rozbudowywania naszej bazy musimy nie tylko zapewnić obronę dla naszych budowli, ale i również zadbać o stworzenie odpowiednich warunków do życia dla naszych mieszkańców. W tym celu posłuży nam kilka kluczowych budynków:

Purifiery (oczyszczacze) – dzięki nim będziemy w stanie oczyścić powietrze z toksycznej mgły, którą pokryta jest cała planeta.

R E K L A M A

Relay (przekaźniki) – służą one do przekazywania energii na danym obszarze z naszego głównego budynku (Statku Matki), dzięki czemu możemy korzystać z zasilenia na większym terenie.

Crib (kwatery mieszkalne) – Jak sama nazwa wskazuje, są to kwatery mieszkalne, w których będą przesiadywać koloniści. Jest to budynek o tyle ważny, że dzięki niemu nowi koloniści przybywają na ową planetę, zwiększając populację.

Grub Hut (chatka żywieniowa) – W tych budynkach jest wytwarzana i przechowywana żywność dla kolonistów. Jest to jeden z niezbędnych budynków, bez którego kosmici nie będą przybywać na planetę.

Hydrator (hydratory) – Specjalne urządzenie wydbowywujące i oczyszczające wodę. Podobnie jak w przypadku Grub Hut, jest to budynek niezbędny do rozpoczęcia kolonizacji na większą skalę.

Printap – Budynek służący do opracowywania nowych technologii, dzięki którym będziemy mogli stawiać nowe, unikatowe budowle oraz wieże obronne.


Obrona nowego domu

Nasi przeciwnicy pojawiają się z jaskiń, które są oznaczone różnymi kolorami na mapie. Z czasem zwiększa się ilość aktywnych jaskiń oraz przeciwników z niej wychodzących. Dlatego też warto przygotować się do inwazji z różnych stron.

W tym celu pomogą nam liczne działka obronne posiadające odmienne tryby ognia. Wśród nich możemy wyróżnić działka z pociskami wybuchowymi, rozpryskowe, dalekiego zasięgu czy nawet laserowe. Każda z nich zadaje inny typ obrażeń i nadaje się na innych przeciwników.

Należy pamiętać, że najważniejszą budowlą w naszej grze stanowi Statek Matka, dzięki której jesteśmy w stanie tworzyć nowe budynki i mamy zapewniony zapas prądu. Nie możemy więc dopuścić do tego, aby wrogowie dotarli do tej budowli.


Drzewko technologiczne

Drzewko technologiczne pozwoli nam nie tylko tworzyć nowe budynki, ale i również sprawnie ulepszać te, które już mamy. Dzięki niemu możemy usprawnić wydobywanie surowców przez maszyny wiertnicze, zwiększyć szybkość naprawy budynków czy też wzmocnić określone wieżyczki obronne.

Do kupna określonej technologii wykorzystujemy surowce zdobyte podczas gry. Wydobycie niektórych minerałów jest jednak dość trudne, dlatego warto rozważnie korzystać z drzewka, aby nie mieć później problemów z budową czy naprawą budynków.


Wrażenia z gry

Muszę przyznać, że tytuł ten wyszedł na prawdę interesująco. Z początku co prawda byłem pogubiony w grze i nie wiedziałem co robić. Jednak po zapoznaniu się z samouczkiem szybko pojąłem podstawy i ruszyłem na podbój planety. Połączenie klasycznego gatunku RTS z systemem Tower Defence okazał się na prawdę trafnym pomysłem.


Mamy tu do czynienia z grą przypominającą nieco Spore z 2008 roku. Sam tytuł prezentuje raczej bajkowy styl, co jest wygodniejszą formą dla tworzenia przeróżnych postaci. Nie mam jednak zastrzeżeń w kwestii graficznej. Dodatkowo Hypernova posiada sporo easter eggów z innych gier, czyniąc go również grą o tematyce humorystycznej.


Uwagi

Chciałbym również wspomnieć o kilku wadach w grze, które moim zdaniem przydałoby się zmienić lub dodać do gry.

Brak systemu multiplayer – całokształt gry posiada idealne warunki dla systemu multiplayer, dlatego ubolewam nad tym, że gra takowego systemu nie posiada. Mam jednak nadzieję, że z czasem twórcy postanowią dodać tryb kooperacyjny, który mógłby być na prawdę dobrym pomysłem.

Przejrzystość interfejsu – niestety, interfejs pozostawia mi wiele do życzenia. W grze po prostu trwa ciągła akcja, natomiast sprawdzanie jak sprawuje się nasza kolonia, obrona poszczególnych terenów, wydawanie komend i ewentualne naprawy sprawiają, że bardzo ciężko jest to w jednej chwili ogarnąć.


Ocena końcowa

Gra Hypernova- Escape from Hadea jest na prawdę udaną produkcją, którą śmiało mogę polecić zarówno fanom klasycznego gatunku RTS, jak i wielbicielom gier Tower Defence. Przyjemny gameplay, bajkowa grafika, masa easter eggów tworzą na prawdę przyzwoitą całość, która może pochłonąć was na godziny rozgrywki!

Jest to druga produkcja studia ActaLogic, i życzę im dalszych sukcesów w tworzeniu gier, gdyż na prawdę widać potencjał w ich produkcji. Miło od czasu do czasu oderwać się od tytułów wydawanych przez znane marki i przenieść się na gier wydawanych przez studia Indie, gdyż to właśnie te gry są oryginalne i pomysłowe.

zvr
Twoja reakcja
R E K L A M A
Podsumowanie
7.7
Podsumowanie
Zalety
 • Prosty i przyjemny gameplay
Wady
 • Brak systemu multiplayer
 • Problemy z interfejsem
 • Grafika
  8
 • Muzyka
  7
 • Radocha z gry
  8
Kategorie
Recenzje / pierwsze wrażenia

20 letni redaktor, który swoją działalność na portalu MMO24 rozpoczął na początku 2017 roku. Zapalony gracz gier w stylu retro oraz tytułów charakteryzujących się wysokim poziomem trudności.