Cuphead – platformowe Dark Souls w kreskówkowym świecie?

Cuphead - Nowa gra platformowa studia MDHR. Przenieś się do świata kreskówek z lat '30 z Cuphead'em i jego bratem, Mugman'em....

Recenzja gry Cuphead

Cuphead (StudioMDHR), to bardzo dobrze przemyślana gra platformowa, która sprawi, że pokocha się ją i znienawidzi jednocześnie. Miała swoją premierę 29 września 2017 i podbiła serca wielu osób. O sile tej gry świadczą dwie kwestie – oprawa graficzna i poziom trudności.


Grę do testów przekazał nam: kinguin-small


Fabuła gry

Akcja toczy się na wyspach Inkwell, gdzie wszyscy żyją sobie spokojnie pod opieką Króla Czajnika… Do momentu, w którym dwaj bracia, Cuphead i Mugman wybrali się do kasyna diabła. Przegrali zakład, przez co zostali zobligowani do zebrania dusz od innych mieszkańców wysp Inkwell.


Mechanika gry

Gra Cuphead dzieli się na trzy sekcje:

 • Mapa, na której wybieramy poziom, który chcemy przejść. Ponadto dokonujemy zmian w naszym wyposażeniu.
 • „Run ‚n Gun”, czyli klasyczny bieg w prawo pokonując przeciwników i liczne pułapki.
 • Walka z bossem, gdzie niekoniecznie nawet jest to jeden przeciwnik. Ponadto, każdy przeciwnik jest nam początkowo nieznany. Metodą prób i błędów uczymy się jego schematów ataków, by efektywnie unikać zagrożenia, jednocześnie próbując celnie do niego strzelać. Każdy boss dzieli się na kilka faz, które utrudniają i urozmaicają każde starcie.


System wyposażenia i parowania

Gracz posiada zestaw wyposażenia, który dzieli się na: dwa typy pocisków, Super i Charm. Przełączanie się między wybranymi pociskami w trakcie walki jest natychmiastowe, co ułatwia starcia.

 • Super może być aktywowany w momencie, gdy gracz naładuje pięć kart specjalnych ataków.
 • Charm, wzmacnia nas pasywnie. Może to być na przykład dodatkowy punkt życia, pasywne ładowanie kart, czy ułatwienie blokowania niektórych ciosów.

Dzięki systemowi parowania, gracz może  w locie sparować jakiś różowy obiekt, by z nim wejść w interakcje. Co pozwoli nam coś uruchomić, przestawić, da nam możliwość odbicia się czy nawet zniszczenia obiektu.


Grafika

Jest to bez wątpienia najmocniejsza strona tego tej produkcji. Cuphead jest stylizowany na kreskówki z lat ’30 ubiegłego wieku i jest to widoczne na pierwszy rzut oka.

Każda postać ma swój unikalny charakter, a jednocześnie nie odbiega stylem od całej grafiki gry. Walki są bardzo efektowne, a w tym samym czasie – dostatecznie przejrzyste.

R E K L A M A


Udźwiękowienie

Moim zdaniem to drugi powód do pokochania tego tytułu. Studio zadbało o dobre udźwiękowienie wszystkich obiektów w grze, które pasują do całego stylu gry. Jazzowa muzyka w tle idealnie wpasowuje się do wszystkich walk. Gracz nie odczuwa przesytu słuchając tego samego utworu kilka razy, powtarzając te same starcia.


Uwagi

Jak wiadomo, nie ma gry perfekcyjnej. Pomimo tak wielu silnych stron tego tytułu, oczywiście widoczne są też i jego wady. Jest mało przedmiotów w sklepie, a samych broni jest tylko sześć, co mogłoby być nieco bardziej urozmaicone.

Ponadto, gra nie jest zbyt długa. Studio MDHR założyło, że gracz będzie się męczył z przeciwnikami przez wiele godzin, co nie zawsze jest prawdą.

Poziomów „Run n’ Gun” jest także bardzo niewiele, bo zaledwie sześć. Są one do tego nieobowiązkowe, gdyż początkowo nawet nie planowano dodania ich do gry.


Podsumowanie

Moim zdaniem, bracia Chad i Jared Moldenhauer (StudioMDHR) wydali bardzo wyjątkowy tytuł. Posiadający dopracowaną oprawę stylistyczną, świetne udźwiękowienie, a także przyjemne sterowanie, które jest kluczowe w takich platformówkach.

Gra niestety nie jest tak długa, jak byśmy sobie tego życzyli. Jednak wciąż  ma dużo od zaoferowania. 

Gracz musi jednak zdawać sobie sprawę, że Cuphead nie jest tytułem skierowanym do wszystkich, bo jest bardzo trudny. Osoby, które szybko się irytują nie powinny grać w tę grę, ponieważ szybko nabawią się frustracji. 

Dodam na koniec, że jeśli komuś poziom trudności byłby niewystarczający, to można odblokować tryb Ekspert po pokonaniu ostatniego Bossa i rozpocząć masochistyczną zabawę w stylu Dark Souls!

Jeśli jesteście zainteresowani kupnem Cuphead, to sprawdźcie ceny na Kinguinie.


Trailer

zvr
Twoja reakcja
R E K L A M A
Cuphead
9.3
Cuphead
Zalety
 • Genialna grafika
 • Świetna muzyka
 • Precyzyjne sterowanie
Wady
 • Nie za dużo poziomów
 • Wyposażenie jest dosyć ograniczone
 • Grafika
  10
 • Udźwiękowienie
  9
 • Radocha z gry
  9
 • Ogółem
  9
Kategorie
Recenzje / pierwsze wrażenia

Osiemnastoletni uczeń technikum informatycznego. Od niedawna zaczynam przygodę na portalu MMO24.pl. W wolnym czasie (Poza graniem w rozmaite multiplayer'owe gry z moimi znajomymi) uczę się programować i tworzyć gry. Moje ulubione tytuły? - Path of Exile, Starcraft 2, Darkest Dungeon, wiele starszych produkcji i wszystkie gry MOBA.