Recenzja gry NioH – Dark Souls w czasach feudalnej Japonii!

Po kilku miesiącach od premiery NioH na konsole tytuł ten trafił do posiadaczy komputerów osobistych! Jak wypada gra na naszych piecykach?...

Aktualizacja

Wraz z nadejściem nowego patcha do gry NioH wprowadzono wsparcie dla myszki oraz możliwość zmiany ustawień klawiatury. Nie trzeba się już martwić przymusem grania na padzie, więc część graczy może odetchnąć z ulgą!


Recenzja gry NioH

NioH to gra akcji stworzona przez firmę Team Ninja, które na swoim koncie posiada takie perełki jak Ninja Gaiden i Dead or Alive. Początkowo gra ukazała się 7 lutego 2017 roku wyłącznie na konsole PlayStation 4. Kilka miesięcy później jednak postanowiono przekonwertować grę na komputery osobiste!


Grę do testów udostępnił:


Fabuła

Akcja gry NioH rozgrywa się w okresie XV-XVI wieku, gdzie Japońskie prowincje pogrążyły się w wojnę o hegemonie. Nowym zagrożeniem okazało się pojawienie niezwykle niebezpiecznych demonów – Yokai. Wcielamy się w Williama, samuraja Irlandzkiego pochodzenia, który przybywa do Kraju Kwitnącej Wiśni w poszukiwaniu niejakiego Edwarda Kelley’ego. W zadaniu tym pomaga mu Tokugawa oraz Hanzo Hattori. Muszą oni razem stawić czoła demonicznym pomiotom i dorwać swojego wroga.

O ile sama fabuła nie jest zbyt poruszająca, tak gameplay powinien zadowolić nawet wymagających graczy! To po prostu tytuł, którego żaden fan serii Dark Souls nie może przegapić!


Dostosuj swoją postać

W NioH nie znajdziemy może szerokiego arsenału broni, jednak rekompensatą tego są odmienne zdolności i style walki każdą z nich. W grze możemy dzierżyć pałki, miecze, topory, włócznie, kusarigame oraz kilka rodzajów broni dystansowej (w tym broń palna). Każda broń charakteryzuje się innym stylem użytkowania, dzięki czemu łatwo możemy dostosować ją do naszego stylu rozgrywki. W moim przypadku padło na kusarigame jako broń główną oraz dwa miecze jako oręż zapasowy.

kolejnym ważnym elementem jest pozycjonowanie. W grze posiadamy w sumie trzy pozycje, które możemy w dowolnym momencie zmieniać. Wraz ze zmianą pozycji zmienia się nasza taktyka walki i styl walki bronią.

R E K L A M A
 • Pozycja wysoka – najskuteczniejsza pozycja w kwestii ofensywny. Pozwala ona na wyprowadzenie ciężkich ataków, zadając tym samym najwyższe możliwe obrażenia.
 • Postawa średnia –  jest przydatna w sytuacjach defensywnych. Zadawane ciosy są w stanie trafić przeciwników na większym obszarze.
 • Postawa niska – najlepiej sprawdza się przy unikach, dodatkowo zmniejszając pochłaniane punkty ki (wytrzymałość).

Walka z przeciwnikami

Przy postawie niskiej wspomniałem o pochłanianiu punktów ki. Jednym z istotnych elementów podczas walki z przeciwnikiem jest pilnowanie paska energii ki, gdyż zużywamy ją niemalże przy każdym wykonanym przez nas ruchu. O ile pasek ten odnawia się całkiem szybko, tak możemy go stracić jeszcze szybciej. Może to być szczególnie widoczne podczas walki z demonami, którzy stanowią większe zagrożenie od starć z ludźmi.

Kolejną ważną rzeczą jest poznanie samego wroga. Zarówno przeciwnicy i demony korzystają z innych broni i poruszają się nieco inaczej. Dlatego ważne jest odpowiednie wyczucie momentu do zaatakowania przeciwnika. Tutaj szczególnie przydatna okazuje się możliwość powalenia przeciwnika na ziemię i użycie ciosu kończącego. Sama śmierć stanowi pewną mechanikę w grze, podobnie jak w Dark Soulsach. Podczas walki z bossami z pewnością zdarzy nam się niejednokrotnie zginąć, zanim poznamy mechanikę przeciwnika i będziemy w stanie przewidzieć jego ruchy.


Ukryta brzydota

W kwestii graficznej nie mam grze wiele do zarzucenia. Wprawdzie gra nie oferuje nam przepięknej grafiki, do jakiej wielu graczy zdążyła się już przyzwyczaić. Projektanci jednak spisali się na medal z lokacjami. W grze odwiedzimy różnego rodzaju wioski, ruiny, cmentarze czy warownie. Same lokacje natomiast są na prawdę przyzwoicie przemyślane. Gra nie prowadzi nas za rączkę, więc sami musimy odnaleźć drogę do naszego celu. Mapy są skonstruowane w taki sposób, że bez większego problemu będziemy mogli dotrzeć do naszego głównego celu. Dodatkowo znajdziemy sporo pobocznych dróg, dzięki którym możemy natknąć się na ciekawe przedmioty.

Drugą stroną medalu jest jednak zobrazowanie tego wszystkiego. Niektóre tekstury w grze wydają się być słabej jakości. Aby to zakryć, w grze często przyjdzie nam przemierzać ciemne pomieszczenia, a na zewnątrz bardzo często leje silny deszcz. Podczas dłużej rozgrywki sytuacja ta może stać się na prawdę irytująca.


Dowolny dobór zadań

Miłą odskocznią od pchania fabuły naprzód jest możliwość wybierania misji pobocznych. Podczas naszej rozgrywki otrzymujemy mapę z różnymi misjami. Jedne polegają na pokonaniu mini-bossa, jeszcze inne natomiast będą opierać się na znalezieniu konkretnego przedmiotu.

Każde zadanie posiada odmienny poziom trudności, któremu możemy podołać lub zostawić go na później. Nic więc nie stoi nam na przeszkodzie aby odstawić główną fabułę na bok w celu czysto rekreacyjnej nawalanki, grindowania i zbierania lepszego uzbrojenia dla naszego bohatera.


Gra na PC bez myszki

Jako osoba przyzwyczajona do grania na klawiaturze i myszce spotkałem się ze sporym rozczarowaniem gdy dowiedziałem się, że gra nie posiada wsparcia dla myszek. Wprawdzie konwert pada umożliwia granie na klawiaturze, jednak brak możliwości przypisania klawiszy sprawia, że do gry potrzeba dłoni pianisty aby uporać się ze sterowaniem.

Postanowiłem więc spróbować swoich sił z tym tytułem na padzie. Ze względu na fakt, że pad był przeze mnie ostatnio używany za czasów Pegazusa i Playstation 1, tak sterowanie za jego pomogą okazało się być moim największym problemem w grze. Jeśli więc nie jesteście przyzwyczajeni do grania na padzie, radzę wstrzymać się z kupnem tego tytułu do czasu wprowadzenia wsparcia dla myszki (o ile takowe się pojawi).


Podsumowanie

Jeśli jesteście fanami Dark Soulsowych rozgrywek, to ta gra jest właśnie dla was! NioH oferuje dziesiątki godzin przyzwoitej zabawy, w której nieustanna walka i śmierć zlewają się w piękną całość! Oczywiście póki co trzeba pogodzić się na grę z padem w dłoni, jednak to nie powstrzymało mnie przed wciągnięciem się w ten tytuł. Team Ninja spisało się na medal, i liczę na kontynuacje tego tytułu!


Zainteresowany? Kup teraz!

zvr
Twoja reakcja
R E K L A M A
NioH
8
NioH
Zalety
 • Przyjemna rozgrywka
 • Surowy, ale satysfakcjonujący poziom trudności
Wady
 • Miejscami przestarzała grafika
 • Drobne bugi postaci
 • Grafika
  7
 • Muzyka
  8
 • Radocha z gry
  9
Kategorie
Recenzje / pierwsze wrażenia

20 letni redaktor, który swoją działalność na portalu MMO24 rozpoczął na początku 2017 roku. Zapalony gracz gier w stylu retro oraz tytułów charakteryzujących się wysokim poziomem trudności.