Intel Kaby Lake na targach CES 2017!

Intel zaprezentował na targach CES 2017 nową generację procesorów o nazwie Kaby Lake. Zobaczcie, co już o nich wiadomo. Czy opłaca się przesiadać?...

Na targach CES 2017 Intel zaprezentował nową generację swoich procesorów, która nosi nazwę Kaby Lake.

Próbki szybko rozeszły się po recenzentach, a wnioski płynące z ich testów zebrałem dla Was w tym artykule.


Dołącz do naszej grupy na Facebooku – sprzęt dla graczy – testy, recenzje, pomoc! 


Intel Kaby Lake – niewielki skok w wydajności, ale wielki potencjał podkręcania

Intel przy Kaby Lake nie zmienił wiele, patrząc z perspektywy Skylake. Wydajność zegar w zegar jest praktycznie taka sama, a wzrost ogólnej mocy spowodowany jest jedynie zwiększeniem taktowania.

[advert id=”63385"]

Na uwagę zasługują usprawnienia w poborze prądu, który został obniżony, utrzymując przy tym wydajność.

Kaby Lake_1

Jest to ukłon w stronę overclockerów, którzy mają teraz większe pole do popisu przy wyciskaniu ze swoich jednostek siódmych potów.

Powrócił też efekt loterii, jako że krzem w jednym procesorze pozwoli na osiągniecie nawet 7 GHz na rdzeń, podczas gdy w innym, o tym samym modelu, uderzy w ścianę przy 5,3 GHz, i dalej po prostu nie pójdzie.

R E K L A M A

Dobrą informacją jest utrzymanie przy Kaby Lake tego samego socketa, co w Skylake. Pozwoli to przesiąść się na nową jednostkę na tej samej płycie głównej, aktualizując jedynie BIOS, jeżeli posiadamy chipset Intel 100 (Z170/H170/B150/H110).

Ogólnie, oprócz podniesienia potencjału podkręcenia, Intel nie wprowadził żadnych przełomowych technologii. Posiadaczom Skylake nie będzie się opłacała przesiadka, by zyskać 12% wydajności.


Płyty główne z chipsetem Intel 200 i nowa integra

Wprowadzenie na rynek Kaby Lake łączy się z pojawieniem się nowych płyt głównych, operujących na chipsetach Intel 200.

Największymi usprawnieniami nowych konstrukcji są:

  • Większa liczba linii transmisyjnych PCI Express 3.0, co poprawi funkcjonalność.
  • Technologia Intel Optane, która ma przyspieszyć włączanie się systemu i aplikacji, mając w połączeniu z HDD dawać podobne osiągi, co dysk SSD. Nośnik jednak trzeba będzie dokupić.

Podobnie jak w przypadku Skylake, tylko chipset Z270 pozwoli na podkręcanie procesorów z odblokowanym mnożnikiem.

[a[advert id=”63385"]p>

Co do zintegrowanej karty graficznej, to Intel HD 630 niewiele różni się od swojego poprzednika. Gry takie jak Wiedźmin 3 : Dziki Gon, czy Fallout 4 dalej nie są grywalne.

Kaby Lake posiada jednak nowe funkcje sprzętowego dekodowania VP9 i kodowania/dekodowania HEVC, co przyda się przy filmikach na Youtube o rozdzielczości 2160p.

Zanotowano przy tym spadek obciążenia procesora przy odtwarzaniu filmów w Full i Ultra HD.


Podsumowanie

Jeśli jesteście posiadaczami procesora Skylake, to przesiadka na nową generację po prostu się nie opłaca, bo wzrost wydajności rzędu 12% nie jest wart zachodu.

Intel pozwolił sobie na wyboistej drodze do 10-nanometrowego procesu produkcyjnego trochę zwolnić ze zwiększaniem osiągów, więc jeżeli nie czujecie jeszcze presji czasu, to czekałbym na Waszym miejscu na Ryzena od AMD, bądź następcę Kaby Lake – Cannonlake.

Najbardziej zaciekawiła mnie informacja o pojawieniu się i3 z odblokowanym mnożnikiem, co pokazuje, że przestaje to być procesor tylko biurowy.

Jeżeli AMD okaże się godnym przeciwnikiem dla Intela, to wszyscy na tym skorzystamy.


Polecane procesory


Czytaj kolejne artykuły o sprzęcie – Scroll Down!

zvr
Twoja reakcja
R E K L A M A
Kategorie
Sprzęt dla graczy

Zawsze interesowałem się sprzętem i składałem w domowym zaciszu różne komputery. Doradzałem też często w wyborze optymalnych konfiguracji, właściwie każdemu. Studiowałem międzynarodowe stosunki gospodarcze i pracowałem przy projektach unijnych dla młodzieży. Będę pisał dla Was o szeroko pojętym sprzęcie komputerowym.