Intel Kaby Lake na targach CES 2017!


liczniki na strone

Na targach CES 2017 Intel zaprezentował nową generację swoich procesorów, która nosi nazwę Kaby Lake.

Próbki szybko rozeszły się po recenzentach, a wnioski płynące z ich testów zebrałem dla Was w tym artykule.


Dołącz do naszej grupy na Facebooku – sprzęt dla graczy – testy, recenzje, pomoc! 


Intel Kaby Lake – niewielki skok w wydajności, ale wielki potencjał podkręcania

Intel przy Kaby Lake nie zmienił wiele, patrząc z perspektywy Skylake. Wydajność zegar w zegar jest praktycznie taka sama, a wzrost ogólnej mocy spowodowany jest jedynie zwiększeniem taktowania.

liczniki na strone

Na uwagę zasługują usprawnienia w poborze prądu, który został obniżony, utrzymując przy tym wydajność.

Kaby Lake_1

Jest to ukłon w stronę overclockerów, którzy mają teraz większe pole do popisu przy wyciskaniu ze swoich jednostek siódmych potów.

Powrócił też efekt loterii, jako że krzem w jednym procesorze pozwoli na osiągniecie nawet 7 GHz na rdzeń, podczas gdy w innym, o tym samym modelu, uderzy w ścianę przy 5,3 GHz, i dalej po prostu nie pójdzie.

Dobrą informacją jest utrzymanie przy Kaby Lake tego samego socketa, co w Skylake. Pozwoli to przesiąść się na nową jednostkę na tej samej płycie głównej, aktualizując jedynie BIOS, jeżeli posiadamy chipset Intel 100 (Z170/H170/B150/H110).

Ogólnie, oprócz podniesienia potencjału podkręcenia, Intel nie wprowadził żadnych przełomowych technologii. Posiadaczom Skylake nie będzie się opłacała przesiadka, by zyskać 12% wydajności.


Płyty główne z chipsetem Intel 200 i nowa integra

Wprowadzenie na rynek Kaby Lake łączy się z pojawieniem się nowych płyt głównych, operujących na chipsetach Intel 200.

liczniki na strone

Największymi usprawnieniami nowych konstrukcji są:

  • Większa liczba linii transmisyjnych PCI Express 3.0, co poprawi funkcjonalność.
  • Technologia Intel Optane, która ma przyspieszyć włączanie się systemu i aplikacji, mając w połączeniu z HDD dawać podobne osiągi, co dysk SSD. Nośnik jednak trzeba będzie dokupić.

Podobnie jak w przypadku Skylake, tylko chipset Z270 pozwoli na podkręcanie procesorów z odblokowanym mnożnikiem.

Co do zintegrowanej karty graficznej, to Intel HD 630 niewiele różni się od swojego poprzednika. Gry takie jak Wiedźmin 3 : Dziki Gon, czy Fallout 4 dalej nie są grywalne.

Kaby Lake posiada jednak nowe funkcje sprzętowego dekodowania VP9 i kodowania/dekodowania HEVC, co przyda się przy filmikach na Youtube o rozdzielczości 2160p.

Zanotowano przy tym spadek obciążenia procesora przy odtwarzaniu filmów w Full i Ultra HD.


Podsumowanie

Jeśli jesteście posiadaczami procesora Skylake, to przesiadka na nową generację po prostu się nie opłaca, bo wzrost wydajności rzędu 12% nie jest wart zachodu.

Intel pozwolił sobie na wyboistej drodze do 10-nanometrowego procesu produkcyjnego trochę zwolnić ze zwiększaniem osiągów, więc jeżeli nie czujecie jeszcze presji czasu, to czekałbym na Waszym miejscu na Ryzena od AMD, bądź następcę Kaby Lake – Cannonlake.

Najbardziej zaciekawiła mnie informacja o pojawieniu się i3 z odblokowanym mnożnikiem, co pokazuje, że przestaje to być procesor tylko biurowy.

Jeżeli AMD okaże się godnym przeciwnikiem dla Intela, to wszyscy na tym skorzystamy.


Polecane procesory


Czytaj kolejne artykuły o sprzęcie – Scroll Down!

liczniki na strone

Polecany film