Jak wybrać laptopa do gier i cieszyć się z FPSów


liczniki na strone

Witajcie moi drodzy Questownicy! Nadchodzą święta i niektórzy z Was mogą widzieć w tym dobrą okazję, by wymienić sobie laptopa.

Chciałbym dzięki temu artykułowi uchronić Was od nieudanego zakupu, zwracając uwagę na pewne szczegóły w specyfikacjach, które wykluczają gaming już na samym starcie.


Dołącz do naszej grupy na Facebooku – sprzęt dla graczy – testy, recenzje, pomoc! 


Wybieramy laptopa do gier – dopisek U przy procesorze

laptopa do gier_5

Jednym z głównych przeciwwskazań przy zakupie laptopa do gier jest nieszczęsny dopisek „U” przy nazwie procesora, na przykład : Intel® Core™ i5-5200U.

liczniki na strone

Jak widzicie na powyższym obrazku, procesor ten wypada w gamingowym benchmarku słabiej, niż jego dwa lata starszy kolega z poprzedniej generacji.

Dopisek „U” oznacza, że procesor jest energooszczędny, a co za tym idzie, jego wydajność jest o wiele gorsza od tych bez felernego dopisku.

Procesory niskonapięciowe mają za zadanie przedłużyć życie baterii przy codziennych zadaniach biurowych, takich jak przeglądanie Internetu, czy pisanie dokumentów, a nie dostarczać dużej mocy obliczeniowej, potrzebnej do gier.

Następnym efektem grania na niskonapięciowym procesorze jest jego wysoka temperatura, która z czasem urośnie do takich wartości, że zacznie występować automatyczne ograniczanie jego prędkości, by uchronić komputer przed uszkodzeniem.

Nie wspominam już o często kiepskim systemie chłodzenia w laptopach z takimi procesorami, co również nie sprzyja intensywnemu graniu. Kurz, który dostaje się z powietrzem do wentylatora szybko się akumuluje, pogarszając jego pracę i zwiększając temperatury.

Wszystko to składa się na jedną wielką kulę u nogi dla każdego gracza.

liczniki na strone

Karta graficzna – pamięć tylko GDDR5!

W departamencie kart graficznych zły wybór potrafi naprawdę rozczarować.  Najważniejszą rzeczą, na którą musicie zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier jest typ zastosowanej w karcie graficznej pamięci.

Jeżeli zobaczycie, że jest to DDR3, to odejdźcie, i nie obracajcie się, dopóki przed Waszym obliczem nie znajdzie się coś z GDDR5. Dlaczego? Przykład powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

laptopa do gier_2

 

Jak widzicie na załączonym obrazku, stosunkowo nowa karta graficzna Radeon R9 M375, oferowana dzisiaj w laptopach w okolicach 3000 zł, ustępuje w teście dwa lata starszej grafie od NVIDI.

Przyczyną tej różnicy jest właśnie typ pamięci. Radeon, jak już pewnie zdążyliście wywnioskować, operuje na DDR3, podczas gdy NVIDIA zastosowała GDDR5.

Oprócz nieszczęsnego Radka w zestawieniu znalazły się też GeForcy, między innymi 940M, oraz 930MX. One również korzystają z DDR3!


Propozycje laptopa do gier od Venre

Poniżej wrzucam Wam parę linków do laptopów, które poradzą sobie z grami takimi jak LoL, czy HoTS bez większej zadyszki, a przy bardziej wymagających tytułach koniecznie może być obniżenie detali, czy rozdzielczości.

Oczywiście, jeżeli szukacie sprzętu używanego, to zasady z artykułu też obowiązują!


Podsumowanie

Wybór laptopa do gier nie jest zadaniem prostym, szczególnie w czasie agresywnych działań marketingowych, wyprzedaży i ogólnego świątecznego chaosu. Mam nadzieje, że dzięki artykułowi wybierzecie mądrze, i szerokim łukiem ominiecie procesory z „U”, oraz karty graficzne operujące na pamięciach DDR3.

Sprawienie sobie laptopa do gier może wiązać z nieco większym wydatkiem, ale jeżeli macie go używać parę lat, to lepiej się przez ten czas dobrze bawić, a nie zgrzytać zębami przy ścinających się grach i pikujących FPSach.

Grajcie, bądźcie OP, i cieszcie się sprzętem, który nie zawiedzie Waszych gamingowych oczekiwań!


Czytaj kolejne artykuły o sprzęcie – Scroll Down!

liczniki na strone

Polecany film