Jak wybrać laptopa do gier i cieszyć się z FPSów

W artykule znajdziecie informacje o tym, jak wybrać laptopa do gier. Pokazujemy, na co zwrócić uwagę w specyfikacji, by cieszyć się z dużej ilości FPSów....

Witajcie moi drodzy Questownicy! Nadchodzą święta i niektórzy z Was mogą widzieć w tym dobrą okazję, by wymienić sobie laptopa.

Chciałbym dzięki temu artykułowi uchronić Was od nieudanego zakupu, zwracając uwagę na pewne szczegóły w specyfikacjach, które wykluczają gaming już na samym starcie.


Dołącz do naszej grupy na Facebooku – sprzęt dla graczy – testy, recenzje, pomoc! 


Wybieramy laptopa do gier – dopisek U przy procesorze

laptopa do gier_5

Jednym z głównych przeciwwskazań przy zakupie laptopa do gier jest nieszczęsny dopisek „U” przy nazwie procesora, na przykład : Intel® Core™ i5-5200U.

Jak widzicie na powyższym obrazku, procesor ten wypada w gamingowym benchmarku słabiej, niż jego dwa lata starszy kolega z poprzedniej generacji.

Dopisek „U” oznacza, że procesor jest energooszczędny, a co za tym idzie, jego wydajność jest o wiele gorsza od tych bez felernego dopisku.

Procesory niskonapięciowe mają za zadanie przedłużyć życie baterii przy codziennych zadaniach biurowych, takich jak przeglądanie Internetu, czy pisanie dokumentów, a nie dostarczać dużej mocy obliczeniowej, potrzebnej do gier.

[advert id=”63385"]

R E K L A M A

Następnym efektem grania na niskonapięciowym procesorze jest jego wysoka temperatura, która z czasem urośnie do takich wartości, że zacznie występować automatyczne ograniczanie jego prędkości, by uchronić komputer przed uszkodzeniem.

Nie wspominam już o często kiepskim systemie chłodzenia w laptopach z takimi procesorami, co również nie sprzyja intensywnemu graniu. Kurz, który dostaje się z powietrzem do wentylatora szybko się akumuluje, pogarszając jego pracę i zwiększając temperatury.

Wszystko to składa się na jedną wielką kulę u nogi dla każdego gracza.


Karta graficzna – pamięć tylko GDDR5!

W departamencie kart graficznych zły wybór potrafi naprawdę rozczarować.  Najważniejszą rzeczą, na którą musicie zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier jest typ zastosowanej w karcie graficznej pamięci.

Jeżeli zobaczycie, że jest to DDR3, to odejdźcie, i nie obracajcie się, dopóki przed Waszym obliczem nie znajdzie się coś z GDDR5. Dlaczego? Przykład powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

laptopa do gier_2

 

Jak widzicie na załączonym obrazku, stosunkowo nowa karta graficzna Radeon R9 M375, oferowana dzisiaj w laptopach w okolicach 3000 zł, ustępuje w teście dwa lata starszej grafie od NVIDI.

Przyczyną tej różnicy jest właśnie typ pamięci. Radeon, jak już pewnie zdążyliście wywnioskować, operuje na DDR3, podczas gdy NVIDIA zastosowała GDDR5.

[a[advert id=”63385"]p>

Oprócz nieszczęsnego Radka w zestawieniu znalazły się też GeForcy, między innymi 940M, oraz 930MX. One również korzystają z DDR3!


Propozycje laptopa do gier od Venre

Poniżej wrzucam Wam parę linków do laptopów, które poradzą sobie z grami takimi jak LoL, czy HoTS bez większej zadyszki, a przy bardziej wymagających tytułach koniecznie może być obniżenie detali, czy rozdzielczości.

Oczywiście, jeżeli szukacie sprzętu używanego, to zasady z artykułu też obowiązują!


Podsumowanie

Wybór laptopa do gier nie jest zadaniem prostym, szczególnie w czasie agresywnych działań marketingowych, wyprzedaży i ogólnego świątecznego chaosu. Mam nadzieje, że dzięki artykułowi wybierzecie mądrze, i szerokim łukiem ominiecie procesory z „U”, oraz karty graficzne operujące na pamięciach DDR3.

[adv[advert id=”63385"]

Sprawienie sobie laptopa do gier może wiązać z nieco większym wydatkiem, ale jeżeli macie go używać parę lat, to lepiej się przez ten czas dobrze bawić, a nie zgrzytać zębami przy ścinających się grach i pikujących FPSach.

Grajcie, bądźcie OP, i cieszcie się sprzętem, który nie zawiedzie Waszych gamingowych oczekiwań!


Czytaj kolejne artykuły o sprzęcie – Scroll Down!

zvr
Twoja reakcja
R E K L A M A
Kategorie
Sprzęt dla graczy

Zawsze interesowałem się sprzętem i składałem w domowym zaciszu różne komputery. Doradzałem też często w wyborze optymalnych konfiguracji, właściwie każdemu. Studiowałem międzynarodowe stosunki gospodarcze i pracowałem przy projektach unijnych dla młodzieży. Będę pisał dla Was o szeroko pojętym sprzęcie komputerowym.