5 najciekawszych systemów klas w gatunku MMORPG!

Jakie MMORPG dają największe pole do popisu przy tworzeniu odpowiedniej kombinacji dla wybranej klasy postaci? Przyjrzyjmy się 5 najciekawszym tytułom...

System klas to już niemal nieodłączny element MMORPG. Rozwiązanie tak proste i przejrzyste, a jednocześnie dające tyle możliwości, że nie mogło się nie przyjąć. Dziś przyjrzymy się grom, które pod wieloma względami łamią znane archetypy i są najciekawsze, przynajmniej pod względem ilości oraz zróżnicowania klas oraz wszelkich elementów z nimi związanymi.

Albion Online.

Zacznijmy od najnowszej gry, czyli Albion Online. Jak pewnie wiecie, jest to sandbox z wyjątkowym systemem klas, a właściwie jego brakiem.

Tutaj noszony ekwipunek definiuje wszystko. Każdy element wyposażenia posiada zestaw unikalnych zdolności, z których można wybrać jedną i z niej korzystać podczas walk. Jak się domyślacie, kombinacji jest sporo i magowie chodzący w zbrojach płytowych, ze skórzanymi rękawiczkami, nie są czymś wyjątkowym.

Oczywiście szybka zmiana ubrania pozwoli dostosować się do drużyny, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie –

World of Warcraft

Król MMORPG musiał znaleźć się w tym zestawieniu. W WoW-ie mamy sztampowy system klas, ale na tyle rozbudowany, że jest ciekawy. Omijając kwestię ras, mamy 12 zróżnicowanych klas, po trzy specjalizacje każda.

To dopiero specjalizacje zwykle definiują rolę w drużynie i można je w miarę dowolnie zmieniać. Oczywiście mag czy łotrzyk zawsze pozostają DPS-ami, ale przed takim Druidem otwiera się szereg możliwości i tylko od niego zależy czy woli zadawać obrażenia, tankować jako niedźwiedź, czy leczyć.

R E K L A M A

Do tego dochodzą chociażby talenty i drzewka artefaktów, dzięki czemu każdy fan rozwijania postaci znajdzie coś dla siebie. Poza tym przedmioty też dają pewne umiejętności. Co jak co, ale przez tyle lat Blizzard musiał cały czas ulepszać system klas i wszystko co pod niego podlega, by WoW nie stracił korony.

RIFT

RIFT to tytuł mający swoje lata. Przy premierze twórcy zapowiadali go jako (kolejnego) WoWkillera. Jedną z największych nowości miało być oryginalne podejście do klas postaci, a właściwie do systemu dusz.

W „Szczelinie” tylko 5 profesji. Mało? Wręcz przeciwnie. Każda pozwala na wybór trzech z wielu dusz bohaterów, z których każda zapewnia odrobinę inne zdolności i pozwala pełnić inną funkcję. Co ważne, można je ulepszać za pomocą punktów zdobywanych z lvlowania. Trudno mi powiedzieć ile różnych kombinacji wychodzi ostatecznie. Strzelałbym, że liczy się je przynajmniej w dziesiątkach.

Guild Wars 2

Przyznam szczerze, że to jeden z moich ulubionych MMORPG-ów ostatnich miesięcy, właśnie ze względu na system klas. Jest ich 8 (+ Revenant dla posiadaczy HoT), a każda ma unikalny zestaw zdolności i specjalizacji.

Tutaj dużo można mówić. Każda profesja może dysponować różnymi rodzajami oręża, od którego zależy część zdolności. Do tego dochodzi ogromny wachlarz umiejętności, również zmieniających obecny arsenał.

Przypominam, że to wszystko uzupełniają specjalizacje, dające pasywne premie. Właściwie każdej klasie mógłbym poświęcić obszerny artykuł, żeby wyjaśnić co i jak. Guild Wars 2 daje ogrom ciekawych możliwości i po prostu polecam zagrać w darmową wersję, żeby samemu tego doświadczyć. Osobiście raz zdarzyło mi się poświęcić ponad dwie godziny na samodzielne układanie buildu pod moją kochaną, słodką i różową nekromantkę.

Path of Exile

Zakończymy grą, która niekoniecznie musi być zaliczana do gatunku MMORPG, ale mimo to jest online, posiada elementy RPG i wyjątkowy system rozwoju postaci. Mówimy oczywiście o Path of Exile, gdzie na początku wybieramy jedną z 7 klas, a różnią się one noszonym ekwipunkiem i głównymi statystykami.

Natomiast zdolności są kwestią specjalnych gemów, instalowanych bezpośrednio w noszonych przedmiotach. Kolejne pasywne premie można uzyskać rozwijając ogromne drzewko zawierające setki talentów. Wszystko uzupełniają Ascendancy Class. Nie zostaje nic więcej jak bawić się buildami.

R E K L A M A
Kategorie
Gry

Wariat, kuc, maszyna, akrobata, a po godzinach bloger kochający HotSa. Zajmuję się na MMO24 newsami, zapewniając Wam najciekawsze informacje ze świata gier online. No i