Recenzja gry Northgard – RTS w nordyckich klimatach!

Northgard to gra z gatunku RTS, która przeniesie was do ery wikingów! Chwyćcie za topór i ruszajcie aby skolonizować nowo odkryty ląd!...

Czym jest Northgard?

Gatunek RTS (Strategie Czasu Rzeczywistego) jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych gatunków gier wśród graczy. Starsi fani gatunku z pewnością kojarzą tytuły takie jak Warcraft, The Settlers, Comand and Conquer czy Age of Empires, przy których gracze spędzali setki godzin budując fortece, zarządzając surowcami i walcząc o dominację.

[advert id=”69926"]

Dzisiaj jednak chciałbym zaprezentować wam ciekawy tytuł, jakim jest Northgard, gra Indie stworzona przez niezależne studio Shiro Games.


The Settlers w erze wikingów

Akcja gry Northgard przenosi nas do fantastycznego świata wikingów, gdzie wcielając się w rolę wodza klanu podejmujemy się próby kolonizacji nowego lądu, pragnąc zdobyć bogactwo, chwałę i przychylność bogów.

Gra czerpie garściami z mitologi nordyckiej, dlatego fani tej tematyki powinni szybko się odnaleźć. Dodatkowo lekki i klimatyczny soundrack pozwoli wam poczuć się jak jeden ze skandynawskich wojowników.

Northgard-6

I tak oto przyjdzie nam wcielić się w rolę przywódcy klanu wikingów, który zrobi wszystko aby jego klan zapisał się na kartach historii.


Mechanika rozgrywki

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że gra znajduje się aktualnie w fazie wczesnego dostępu, dlatego nie mamy jeszcze dostępu do trybu multiplayer oraz kampanii, które mają zostać dodane w przyszłości.

R E K L A M A

Northgard_1

Mechanika rozgrywki nie wyróżnia się szczególnie od klasycznych RTS-ów. Grę rozpoczynamy mając do dyspozycji Ratusz oraz kilku osadników. Naszym zadaniem jest jak najszybsze rozbudowanie naszej wioski, kolonizacja nowych terenów oraz walka z rozmaitymi przeciwnikami.

[a[advert id=”69926"]p>


Trzy wielkie klany

Przed rozpoczęciem rozgrywki należy wybrać jeden z trzech klanów, który poprowadzimy ku chwale bogów. Każdy z klanów wyróżnia się rozmaitymi bonusami oraz podejściem do kolonizowania nowych terenów.

Fenrir (Klan Wilka) – wojowniczy klan, który daje nam bonus do statystyk naszych wojowników, a także zmniejsza ich zapotrzebowanie na żywność. Jest to klan dla osób nastawionych na agresywną ekspansję, którzy za sprawą siły chcą osiągnąć swój cel.

Northgard

Eikthyrnir (Klan Jelenia) – to dumny klan, który znany jest przede wszystkim ze swojej organizacji oraz ambitnych ekspansjonistów. Zaczynają oni z dodatkową żywnością oraz surowcami, co znacząco ułatwia nam początek gry. Uważam, że jest to najlepszy wybór dla początkujących graczy, ponieważ bonusy zapewniają szybszy rozwój.

Northgard-1

Heidrun (Klan Kozy) – klan znany przede wszystkim ze swojej determinacji i umiejętności przetrwania w bardzo ciężkich warunkach. Jako bonus wszyscy członkowie klanu mają mniejsze zapotrzebowanie na żywność, a także mają do dyspozycji trzy owce, które zmniejszą nasze zapotrzebowanie na opał podczas zimy lub posłużą za żywność w trudnych chwilach.

Northgard-2


Przetrwanie w nowym świecie

Ciekawą mechaniką wprowadzoną do gry jest system survivalowy. Poza kolonizacją i obroną nowych ziem, naszym zadaniem będzie również zbieranie zapasów żywności i drewna na długie i ciężkie zimy, a także zapewnienie jak najwyższego poziomu zadowolenia mieszkańcom, aby umożliwić dalszy rozwój naszego klanu.

Northgard-7

Kolejną ważną rzeczą jest zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo naszych podwładnych. Chorzy i ranni mieszkańcy będą pracować niechętnie i mniej produktywnie, co będzie skutkować obniżeniem poziomu zadowolenia.

[adv[advert id=”69926"]


Wojna i pokój

Gra oferuje również szeroki wachlarz przeciwników. Podczas rozgrywki przyjdzie nam się zmierzyć nie tylko z dzikimi zwierzętami, ale i również nieumarłymi, gigantami czy też innymi klanami, które walczyć będą o dominację. W czasie gry musimy uważnie obserwować kontrolowane przez nas tereny, aby nie zajęły ich wrogie jednostki.

Northgard-8

Warto wspomnieć, że nie nie zawsze musimy rozwiązywać sprawy siłą, dla przykładu przy zetknięciu się z wrogim klanem możemy postąpić na dwa sposoby: dobyć topór i rzucić się na niego, lub zaoferować mu wymianę handlową, co zaowocuje pokojem i wymianą surowców.

Podobnym przykładek są giganci, z którymi możemy walczyć, lub przy odpowiedniej zapłacie jaką jest żywność zgodzą się oni przyłączyć do nas, pomagając nam w dalszej ekspansji.


Eksploracja nowych terenów

Ważną rolę w grze odgrywają zwiadowcy, którzy zajmują się eksploracją kolejnych terytoriów na mapie. Dopiero po odkryciu przez nich danego fragmentu możemy skolonizować nowszy obszar, który najpierw trzeba będzie oczyścić z wrogich stworzeń czy wojsk nieprzyjaciela. Dopiero wtedy możemy podjąć się próby skolonizowania terenu, budową i pozyskiwaniem surowców.

Northgard-9

Należy również pamiętać, że każdy fragment ziemi ma ograniczoną liczbę działek do zabudowania, czyli liczbę budynków, które można na nich zbudować. Dlatego jesteśmy wręcz zmuszeni do szybkiej i agresywnej ekspansji.

Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że każdy fragment ziemi może być idealnym miejscem do wykonywania określonych czynności przez naszych podwładnych. Przykładowo:

 • teren może obfitować w zwierzęta, a więc wybudowanie chatki dla łowców zwiększy ilość żywności,
 • teren z jeziorem może być idealnym miejscem na połów ryb,
 • ziemia bogata w złoża kamienia lub żelaza, to idealne miejsce na kopalnie
 • żyzna gleba, zapewniającą duże plony.

Northgard-5

Dzięki temu możemy zasiedlać tereny dające nam bonus do złóż, których szczególnie nam brakuje.

Jako że nasi osadnicy są wszechstronni, możemy swobodnie wysyłać ich do pracy w polu, rąbania drewna, polowaniu na zwierzęta czy uzbrojenie ich w zbroję i topór i wysłanie na pole bitwy.

[adver[advert id=”69926"]hr>

Wiedza kluczem do zwycięstwa

Gra oferuje również drzewko talentów, którego umiejętności możemy odblokować wykorzystując punkty lore (wiedzy). Punkty te zdobywamy wraz z rozwojem naszego klanu, ale również dzięki wyszkoleniu loremasterów, którzy będą zajmować się badaniem kamieni runicznych, zwiększając tym samym produkcję punktów wiedzy.

Northgard-2

Talenty można wykorzystać w szerokim zakresie, poczynając od szybszej produkcji drewna i kamienia kończąc na znacznym wzmocnieniu naszego wojska. Co pewien poziom możemy otrzymać błogosławieństwo jednego z czterech bogów, którzy obdarzą nas potężnymi bonusami.

Northgard-3


Warunki zwycięstwa

Grę można ukończyć na 4 różne sposoby, są to:

 • Dominacja – zniszczenie ratuszy pozostałych przeciwników.
 • Sława – Skolonizowanie 12 terytoriów, zdobycie  1000 punktów sławy oraz wybudowanie Ołtarza Królów.
 • Handel – uzbieranie łącznie 7000 monet, posiadanie przynajmniej 1000 i wyszkolenie przynajmniej 4 aktywnych handlarzy.
 • Wiedza – Uzyskanie 4 błogosławieństw od bogów oraz wyszkolenie przynajmniej 4 loremasterów.

Northgard-4


Czego jeszcze brakuje?

Jako że gra jest wciąż w fazie wczesnego dostępu, nie mamy jeszcze dostępu do trybu multiplayer oraz kampanii dla pojedynczego gracza. Prócz przyjemnej muzyki i bardzo ciekawej mechaniki, na mój celownik znalazło się kilka rzeczy, których bardzo mi brakuje, mianowicie:

 • Brak rozbudowanej armii – do dyspozycji mamy zaledwie wojowników, wodzów i berserkerów, zaś sama walka pomiędzy klanami odbywa się zaledwie w grupach 3-6 osobowych, przez co nie są one tak ekscytujące czy strategiczne.
 • Kulawa sztuczna inteligencja – Niestety sztuczna inteligencja przeciwników i naszych podwładnych nie jest najwyższych lotów, postacie potrafią blokować się między drzewami, wydanie rozkazu ataku na jeden cel często jest nieskuteczny, przez co nasi wojownicy rozpraszają się atakując losowo wybrane cele.
 • Brak możliwości przyspieszenia czasu Często zdarzała mi się sytuacja, gdzie podczas zbierania potrzebnych mi materiałów, wysyłania jednostek na drugą stronę mapy czy po prostu przeczekanie surowej zimy kompletnie nie miałem co robić. Dlatego też uważam, że taki przycisk byłby niezwykle przydatną opcją, pozwalając zaoszczędzić nam nieco czasu.
 • Brak bardziej rozbudowanego interfejsu – w początkowej fazie gry nie jest to jeszcze wielkim problemem, jednak z czasem kontrolowanie naszych podwładnych staje się bardzo uciążliwe. Nie widać ich na minimapie, niekiedy nie można zaznaczyć wszystkich mieszkańców z danego obszaru, więc jesteśmy zmuszeni do pojedynczego klikania i wydawania rozkazów.

Podsumowanie

Faza wczesnego dostępu gry Northgard może potrwać maksymalnie do końca tego roku. Mam głęboką nadzieję, że studio Shiro Games będzie pracować w pocie czoła nad swoją nową produkcją, gdyż mają szansę na naprawdę udaną produkcję, która będzie idealna zarówno dla osób dla których granie jest codziennością, jak i również dla tych niedzielnych.

Popracowanie nad sztuczną inteligencją, rozbudowanie rozgrywki i dobra kampania dla jednego gracza mogą być kluczem do sukcesu dla tej produkcji, i tego właśnie życzę twórcom gry!


 

Ganisz Okiem Ganisza

Shiro bardzo dokładnie opisał każdy element gry, więc ja skupię się na moich pierwszych wrażeniach, a one są następujące: ta gra to moi ukochani Settlersi w nowej odsłonie. Jasne, to nie jest dokładana kopia, ale jako RTS też bym Northgard nie traktował.

Owszem, wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, ale walka przypomina tą z Settlersów, a nie tą ze Starcrafta. Mała ilość jednostek, to kwestia wczesnego dostępu, ale ograniczenie tylko do kilku wojów, bardziej kojarzy mi się z wysyłaniem rycerzy w Osadnikach, niż hord zergów w SC.

Dodam na koniec, że gra jest mega miodna. Grafika jest pięknie rysowana, a muzyka bardzo przyjemna dla ucha. Wciąga jak cholera. Warta zakupu. Polecam.


Czytaj kolejny artykuł – scroll down!

R E K L A M A
Kategorie
Single player

20 letni redaktor, który swoją działalność na portalu MMO24 rozpoczął na początku 2017 roku. Zapalony gracz gier w stylu retro oraz tytułów charakteryzujących się wysokim poziomem trudności.