Sezon 2018 – Różnorodność w League of Legends

Sezon 2018 najbardziej różnorodnym w historii League of Legends!? Od kilku lat w historii League of Legends istniała w miarę umiarkowana meta postaci w trakcie sezonu. Jednak obecne działania Riotu...

Sezon 2018 najbardziej różnorodnym w historii League of Legends!?

Od kilku lat w historii League of Legends istniała w miarę umiarkowana meta postaci w trakcie sezonu, która od czasu do czasu posiadała lekkie zmiany. Jednak obecna meta picków graczy stale się powiększa, a każda rola w League of Legends staje się coraz bardziej zróżnicowana podczas obecnego sezonu. Wpływa na to przede wszystkim sposób realizowania wraz z każdym kolejnym patchem zmian w balansie postaci, przedmiotów, jak i run, a także wprowadzanie nowości.

Można stwierdzić, że wraz z każdym patchem otrzymujemy ogromne zmiany. Od początku roku dokonano m.in.: Gruntowny rework run. Poważne zmiany wśród itemów dla Supportów. Rework części przedmiotów dla Magów. Zmiany przedmiotów i bohaterów związanych z maną. Zmiany w zdobywaniu doświadczenia w Jungli. Zmiany wśród AD Carry i itemów opartych na trafieniach krytycznych. 2 pełne reworki wraz z nadchodzącym trzecim oraz dwie nowe postacie.

Zapomniane picki na scenie esportowej

Te wszystkie zabiegi sprawiają, że niektóre postacie zostają zastąpione w obecnej mecie z patcha na patch. Dotychczas na profesjonalnej scenie mogliśmy zobaczyć w użyciu 132 bohaterów z 141 dostępnych! To największa liczba od początku istnienia League of Legends. Obecnie swojej okazji do wykazania się w grze nie otrzymało 9 postaci, z czego trójka z nich została już kilka razy zbanowana, jednak nadal nikt ich nie wybrał.

Do owej dziewiątki należą: Amumu, Kayle, Tryndamere, Vi, Nautilus, Wukong, Katarina, Garen oraz Shaco. Podczas gdy ostatnia trójka zawitała na listę banów w tym sezonie. Zaskakującym faktem jest sam Tryndamere, który przez ostatnie 5 lat został tylko raz wybrany do gry na profesjonalnej scenie. A sama Katarina odniosła w tym sezonie już 10 banów.


Nowe możliwości

Po kilku poważnych zmianach na dolnej linii w Patchu 8.11, które przypominają The Juggernaut Patch z Worldsów 2015, wiele profesjonalnych graczy odkłada do lamusa standardowych AD Carry oraz Supportów. Podczas gdy wiele tradycyjnych marksmanów pozostało obecnych na dolnej linii, to pojawiają się nowe koncepcje m.in.: Mordekaiser, Yasuo, Ornn czy Vladimir, którzy wprowadzili różnorodność na linię, która nie ukrywając była odrobinę tam potrzebna, jednak moim zdaniem nie w postaci melee…

Zmiany w sezonie 2018 zrodziły kolejne synergie, które możemy zauważyć nie tylko na scenie profesjonalnej. Mowa tutaj o synergii Karthusa z Nunu oraz Master Yi z Tarickiem. Które mogą większość graczy irytować, jeśli pojawią się w ich drużynie.. Czasami lepiej nie ryzykować z takimi synergiami podczas kolejek solo Q, lepiej pozostać wiernym tradycyjnym połączeniom oraz tworzyć team compy, a niżeli postawić grę na jedną synergię.


Plusem tego wszystkiego jest możliwość zobaczenia różnych bohaterów na scenie profesjonalnej, jak i ich połączeń z innymi bohaterami, które jak wiemy, czasami nie są korzystne. Natomiast dzięki tej różnorodności możemy oglądać moim zdaniem ciekawsze mecze, jak i zwroty akcji podczas rozgrywek ligowych League of Legends.

R E K L A M A

A co wy sądzicie o działaniach Riotu, mające na celu wnieść różnorodność podczas gry? Czy sezon 2018 będzie udanym sezonem dla League of Legends?

R E K L A M A
Kategorie
League of Legends

W Lola gram od 4 sezonu, uwielbiam lore jego postaci, a także nowo powstałe uniwersum. Gram też wiele innych popularnych produkcji na PC, a także spędzam wiele godzin na grach przeglądarkowych. Jestem maniakiem fantastyki, anime oraz kinowych produkcji.