Pierwsze wrażenia z Gigantic, czyli powiew świeżości z nutką sprawdzonych już rozwiązań

Pierwsze wrażenia z Gigantic, darmowej arenówki, która trafi do graczy już 20 lipca! ...

Gigantic, to gigantyczne widowisko!

Gigantic to gra MOBA, a raczej arenówka, w której dwa, pięcioosobowe zespoły walczą o dominacje swojego gigantycznego patrona – strażnika! Co ciekawe, to zupełnie nowe podejście do gier tego typu, ponieważ pozbawione jest całego szeregu rozwiązań, które znamy z innych gier MOBA.

Jeśli chcesz zagrać już teraz to sprawdź nasz giveaway! Kto pierwszy ten lepszy! <click!>

Mowa tu o wycięciu sklepu, linii, minionów, etc. Gigantic skupia się na walce dwóch teamów i kontrolowaniu mapy, a o zwycięstwie decyduje pokonanie strażnika przeciwników. Co najciekawsze, strażnicy, czyli Naga i Gryfon biorą aktywny udział w walce i choć są całkowicie poza zasięgiem graczy przez większość meczu, to właśnie gracze ostatecznie zadają im rany, które decydują o zwycięstwie.


Gigantic – zasady gry!

Dwa teamy działają na określonej mapie, na której znajdują się strategiczne miejsca, o które toczymy bój z przeciwnikami. Zajmowanie tych miejsc wzmacnia naszego Strażnika. Po uzyskaniu odpowiedniej siły, przechodzimy do fazy ataku naszego strażnika, który jako jedyny może zneutralizować patrona oponentów.

Oznacza to, że obezwładnia go, przyciskając do ziemi i daje nam czas na zadanie rany. To najistotniejszy cel podczas gry, ponieważ trzy rany oznaczają zakończenie pojedynku. Oczywiście, drużyna przeciwna stara się obronić swojego powalonego patrona i przeszkadza nam na wszystkie sposoby.

Tutaj Gigantic ma wiele cech wspólnych z Heroes of the Storm, gdzie „pchanie” celów na mapie jest istotniejsze, niż bezmyślna walka PvP. Tak i tutaj, skupiamy się na zbiciu HP powalonego strażnika, aby zdobyć punkt.

Oczywiście, rozgrywka jest bardziej skomplikowana niż ten opis, ale tak w skrócie to wygląda. Strategicznych miejsc chronią przywołani przez nas strażnicy, których najprościej podzielić na wspierających (leczą nas, gdy walczymy w ich pobliżu) lub ofensywnych, podstawowa forma strażnika – trzeba je najpierw pokonać, jeśli chcemy przejąć miejsce mocy.


Bohaterowie

Na dziś w Gigantic mamy 16 bohaterów, którzy pełnią standardowe role:

 • Tank
 • DPS
 • Support

Każdy z bohaterów posiada zestaw pięciu umiejętności, które możemy rozwijać podczas pojedynku. Podstawowe są przypisane pod przyciski myszy, dwie dodatkowe pod E i Q, a ulitmate pod F. Umiejętność specjalną ładujemy podczas meczu i może ona mieć 3  poziomy.

R E K L A M A

To ważne, ponieważ energię umiejętności specjalnej możemy wykorzystać jako ulitmate – poziom naładowania decyduje o mocy – oraz jako walutę do ulepszenia naszego strażnika na strategicznym punkcie mapy.

Kierowanie postacią jest intuicyjne, a kamera jest zawieszona z trzeciej osoby. Walka opiera się na non target system, więc nie możemy sobie „zalockować” przeciwnika. Co utrudnia walkę oraz leczenie.

Gameplay


Oprawa Gigantic

Gigantic ma genialną oprawę audiowizualną. Grafika jest rysowana, ale w fajnym klimacie i pomimo cukierkowej kolorystyki ma to coś, co przyciąga wzrok i nie nudzi. Wersja audio również nie zostawia żadnych wątpliwości.

Natomiast animacje walki patronów-strażników, wyglądają przepięknie i choć są tylko ilustracją naszych poczynań, to nie sposób odmówić im potęgi. Genialne!


Podsumowanie

Gigantic, to powiew świeżości, choć rozwiązania nie są unikatowe. Grafika przypomina Paladins, kilku bohaterów mocno nawiązuje do tych z Overwatch, przynajmniej ja takie wrażenie odniosłem, gdy zobaczyłem HK-206, czyli kuzyna Bastiona z OW, czy Vadasi – healer, miks Łaski oraz Zenyatta.

Mimo to, świetnie się bawiłem i choć to early access, gdzie nie mogę grać przeciwko ludziom, tylko tłukę z innymi graczami boty, to daje mi przedsmak tego, co może czekać w pełnej wersji. Między innymi, dwie dodatkowe mapy.

Gra może nie spodobać się klikaczom League of Legends, bo Gigantic wymaga doświadczania z FPS, czyli w tym sensie jest bliższe Overwatch i Paladins, niż DOTA2 czy LoL.

Gra będzie F2P i będzie dostępna na steam już 20 lipca!

R E K L A M A
Gigantic
8.7
Gigantic
Zalety
 • Patroni-Strażnicy!
 • Dynamiczna walka
 • Zróżnicowani bohaterowie
 • Zupełnie nowe podejście do arenówek
Wady
 • Nie udało się uciec od kopiowania rozwiązań
 • Mała liczba bohaterów
 • Grafika
  9
 • Muzyka
  9
 • Radocha z gry
  8
Kategorie
MOBARecenzje / pierwsze wrażenia

Marcin "Ganisz" Rausch, założyciel i redaktor naczelny portalu - dla mnie celem grania jest przede wszystkim FUN i społeczność graczy, bez której nawet najlepszy tytuł można wyrzucić do kosza. Jestem ojcem i mężem, ale zawsze będę graczem! Ulubione powiedzonka: "Baw się, życie kabaretem jest" , "GL, HF!"