Recenzja Darkest Dungeon Shieldbreaker DLC

Studio Red Hook wydało drugie rozszerzenie do gry Darkest Dungeon - Shieldbreaker. Czy spełnia ono oczekiwania graczy i czy warto kupić?...

Recenzja Darkest Dungeon: Shieldbreaker DLC

Gra studia Red Hook, Darkest Dungeon została określona bardzo trudną, a momentami niezbalansowaną grą, która mimo tych cech potrafiła urzec wielu graczy. W czerwcu 2016 roku, studio wydało pierwsze DLC – Crimson Court. Dodało ono do gry wiele nowych mechanik, nowe postaci, a także poszerzył fabułę gry.

Ostatnio recenzowałem aktualizację do gry World of Warplanes, co zachęcam przeczytać. Gra mocno się różni od tej, jednak jest darmowego dostępu i polecam spróbować.
Shieldbreaker DLC nie jest tak dużym dodatkiem jak Crimson Court. Dodaje on tylko jedną, aczkolwiek niezwykle ciekawą postać – Łamaczkę Tarcz (Shieldbreaker).


Grę do testów udostępnił:


Nowe mechaniki

Wraz z samą postacią zostały dodane nowe mechaniki:

 • Przebicie pancerza (Armor Piercing) –  atak neguje ochronę przeciwników, która nieraz była największym zmartwieniem naszej drużyny.
 • Ukrycie (Stealth) – mechanika tycząca się tylko naszych przeciwników. Sprawia, że nie można obrać wroga za cel, jednak niektórymi postaciami można to obejść (ataki grupowe, atakujące losowy cel, bądź bezpośrednio pomijające ukrycie). Ukrycie zanika wraz z otrzymaniem obrażeń.
 • Egida (Aegis) – efekt, który całkowicie zaneguje pierwsze otrzymane obrażenia.


Najmroczniejszy Loch

Celem gry jest odkrycie tajemnic rodziny Antenata. Jest on jedną z ważniejszych postaci, a jednocześnie lektorem, który opowiada o różnych wydarzeniach ze świata gry. Wybieramy czteroosobowy zespół, szykujemy się do wyprawy wyposażając każdą postać w maksymalnie dwie błyskotki; zabieramy prowiant, pochodnie i wyruszamy w nieznane. Każda podróż ma swój cel – brać udział w każdej walce, zwiedzić określoną ilość komnat, spalić kilka gniazd, lub zabić jakiegoś bossa.

W Darkest Dungeon nie zawsze najtrudniejszym jest walka z silnymi olbrzymami, gdyż grasują tam także wielkie i potworne stwory. Mogą one przerazić naszych bohaterów, stresując ich, prowadząc do ataku serca i nieodwracalnej śmierci.


Łamaczka Tarcz

Postać została dodana z myślą o trudnych przeciwnikach, którzy swoją dużą ochroną negowali większość zadawanych im obrażeń. Łamaczka Tarcz dzięki swoim unikalnym zdolnościom jest również idealnym wrogiem dla oponentów z gardą.

R E K L A M A

Poza kilkoma atakami zatruwającymi przeciwników, bohaterka cechuje się zdolnością do ochrony drużyny. Zyskuje Egidy dzięki umiejętnościom, które rekompensują jej niskie bazowe punkty życia.

Umożliwia także zdobywanie Łusek Egidy dla naszych kompanów, które pozwalają naszym sojusznikom zanegować obrażenia z ciosów wymierzonym przeciwko nim.

Można je pozyskać będąc w śnie bohaterki, gdzie otrzymuje ogromne ilości punktów stresu i zmierzamy się z wężami.

Jak każda postać w grze, bohaterka posiada również kilka unikalnych obozowych umiejętności:

 • Snake Eyes – [Koszt: 3] – daje kompanom bonus do przebijania ochrony przeciwników.
 • Snake Skin – [Koszt: 3] – zyskuje bonus do punktów życia i ochrony.
 • Sandstorm [Koszt: 2] – sprawia, że wybrany kompan nie może zostać oznaczony.
 • Adder’s Embrace [Koszt: 2] – zdobywa szansę jak i ochronę na zatrucie.

Nowi przeciwnicy

Studio Red Hook nie zapomniało o osobach pragnących wyzwań. Zostały dodane trzy nowe potwory, które bezpośrednio powiązane są z historią naszej nowej bohaterki. Są to węże, które napotkamy podczas snu bohaterki (po rozbiciu obozu).

 • Rattler – atakuje, powodując krwawienie. Chroni swoich sojuszników i dostaje efekty odwetu.
 • Pliskin – zatruwa i posiada efekt ukrycia.
 • Adder – potrafi leczyć, bronić swoich sojuszników i atakować atakami o wysokich obrażeniach powodując omdlenie.


Przedmioty nowej bohaterki

W tym dodatku zostało wprowadzonych kilka błyskotek przeznaczonych tylko dla naszej nowej bohaterki.

Dodatek Crimson Court współpracuje z dodatkiem Shieldbreaker – wprowadza dwa przedmioty o jakości „Karmazynowy Dwór”, którymi są ucięta dłoń bohaterki, oraz obsydianowy sztylet, który posłużył do ocięcia jej dłoni.

Dla ludzi pragnących poznać nową bohaterkę nieco lepiej zostało dodane 7 dzienników, które zdobywa się po walkach z wężami. Opowiadają one o historii Łamaczki.


Podsumowanie

Wśród fanów zapanowało rozczarowanie na wieść o rozmiarze dodatku. Oczekiwali oni tak dużego i udanego rozszerzenia jak Crimson Court. Zamiast tego dostali tylko postać i kilka elementów, które dostosowały ją do gry.

Pocieszający jest zdecydowanie fakt, że nowa bohaterka jest niezwykle ciekawa i bardzo unikalna. Nowe mechaniki – zarówno jej jak i przeciwników – wnoszą całkiem sporo do gry i jest co poznawać.

Moim zdaniem cena – w proporcji do tego, ile dodatek oferuje – jest dobra (ok. 10 złotych). Jako fan gry bardzo go polecam. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest on bardzo mały. Osoby liczące na ogromne zmiany będą rozczarowane.


Zainteresowany? Kup teraz!

R E K L A M A
Podsumowanie
9
Podsumowanie
Zalety
 • Unikalna postać
 • Cena
Wady
 • Niewielki dodatek
 • Grafika
  9
 • Udźwiękowienie
  10
 • Radocha z gry
  8
 • Ogółem
  9
Kategorie
Recenzje / pierwsze wrażenia

Osiemnastoletni uczeń technikum informatycznego. Od niedawna zaczynam przygodę na portalu MMO24.pl. W wolnym czasie (Poza graniem w rozmaite multiplayer'owe gry z moimi znajomymi) uczę się programować i tworzyć gry. Moje ulubione tytuły? - Path of Exile, Starcraft 2, Darkest Dungeon, wiele starszych produkcji i wszystkie gry MOBA.