Recenzja gry Dragon Ball FighterZ – bijatyka na podstawie legendarnego anime!

Dragon Ball FighterZ to kolejny tytuł opierającego się na legendarnym anime. Czy najnowsza odsłona Dragon Ball ma szansę w końcu zaistnieć w obecnym rynku gier? Przekonajcie się sami!...

Recenzja gry Dragon Ball FighterZ

Dragon Ball to seria anime, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Legendarna japońska produkcja podbija serca fanów od lat 80, a samo anime kojarzą nawet osoby, które nie miały nigdy styczności z tym dziełem. Na przestrzeni lat Japończycy próbowali trafić do serc jeszcze jednych odbiorców – graczy, co wychodziło im z mieszanym skutkiem.

Ostatnią taką produkcją było Dragon Ball Xenoverse 2, które jako bijatyka sprawowała się po prostu średnio, przez co dość szybko pożegnałem się z tym tytułem i odłożyłem go na półkę. W tym roku jednak Arc System Works postanowiło jeszcze raz spróbować swoich sił w zrobieniu przyzwoitej bijatyki. Tak oto powstało nasze Dragon Ball FighterZ!


Grę do testów udostępnił nam:


Fabuła gry

Fabuła gry Dragon Ball FigherZ rozgrywa się w okół nowego zagrożenia, jakim jest Android 21, który sprawia, że z martwych powstają najwięksi przeciwnicy Goku, takich jak Freezer czy Cell. Poza tym w świecie gry pojawiły się klony znanych wojowników, takich jak Goku czy Vegety. Gracze wcielą się w ducha, który nawiedza działo Son Goku, który będzie musiał stawić czoła kolejnym przeciwnikom.

Historia zawarta w tym uniwersum wprawdzie nie powala, jednak stanowi ona podstwę do pojawienia się niektórych postaci. Ponadto najważniejszą rolę odgrywa tu sam gameplay, który został przygotowany na prawdę solidnie.


Mechanika rozgrywki

Dragon Ball FighterZ korzysta z mechaniki o nazwie „tag battle” który zaobserwować można w takich bijatykach jak Street Fighter X Tekken czy Skullgirls. Polega ona na stworzeniu drużyny składającej się z trzech różnych postaci, pomiędzy którymi możemy przełączać się w trakcie rozgrywki. Mecz zostanie ukończony w momencie, w którym jedna ze stron straci wszystkich trzech bohaterów.

Obecnie w grze znajdują się 23 postacie, z czego kilka z nich jest wydanych w formie DLC. jest to wprawdzie stosunkowo mała ilość do tak obszernego uniwersum, jednak na plus zasługuje fakt, że każda z postaci została perfekcyjnie dopracowana, przez co gra nimi staje się czystą przyjemnością.

R E K L A M A

Cudowne animacje i udźwiękowienie

To, co zasługuje na pochwałę w najnowszej bijatyce jest fakt, że korzysta on z technologii graficznej podobnej do najnowszych odsłon Guility Gear. Mamy więc do czynienia z grą w dwuwymiarowym zrzucie, jednak same elementry graficzne zostały wykonane w trzecim wymiarze. Dzięki takiemu zabiegowi mamy do czynienia z klasyczną rozgrywką 2D, jednak wykorzystanie elementów 3D sprawiają, że tytuł te przypomina nam klasyczne telewizyjne anime!
To twórcom wyszło po prostu perfekcyjnie!

Oprawa graficzna stoi na na prawdę wysokim poziomie, natomiast same animacje walki są niezwykle widowiskowe. Cieszę się, że twórcy postanowili porzucić pomysł poprzednich gier z tego uniwersum, ponieważ tam całość wyglądała bardzo papierowo i nieprzyjemnie dla oka.

Na kolejny plus zasługuje przyjemna i dynamiczna oprawa dźwiękowa, przez którą można poczuć klimat samej gry, sprawuje się również znakomicie! Całość ta komponuje prawdziwą ucztę dla zmysłów, przy której można spędzić wiele godzin.


Lubisz gry z gatunku bijatyk? Może to cię zainteresuje!


Jak wygląda sama walka

Cóż, to co mnie na początku zraziło to fakt, że walka z komputerowymi przeciwnikami nie stanowiła dla mnie większego wyzwania. Pomimo pierwszego zetknięcia się z tym tytułem, nie miałem problemów z pokonaniem potencjalnie silniejszych przeciwników. Jednak z czasem wszystko zaczęło się zmieniać. W tym momencie przejdę do lobby, w którym możemy odpalić tryb samouczka.

O ile sama gra wydaje się być prosta, tak dopiero poznanie wszystkich aspektów dostępnych bohaterów pozwoli osiągnąć nam mistrzostwo. W samouczku nauczymy się bowiem, jakie combosy wprowadzać, jakie zalety i wady posiadają konkretne postacie oraz z kim się dobrze komponują. Cała gra zatem opiera się na systemie prób i błędów, ale z czasem pozwoli to zrobić z nas solidnych zawodników, dla których jedynym wyzwaniem może okazać się inny gracz.


Aktualne problemy z systemem multiplayer

Niestety, jeśli myślicie o zakupie tej gry ze względu na tryb sieciowy, polecałbym poczekać jeszcze jakiś czas. Zauważyłem, że ostatnio u wielu mordobić pojawia się problem związany z połączeniem internetowym, co sprawiało, że w grę albo nie dało się zagrać ze względu na brak dołączenia, albo już w trakcie samej walki musimy zmierzyć się z potężnymi lagami.

Jednak patrząc na pozytywne recenzje ze strony graczy, jak i na ich prośby studio już niedługo postanowi naprawić ten problem, abyśmy mogli spróbować swoich sił przeciwko innym graczom!


Podsumowanie

Dragon Ball FighterZ to pożądna bijatyka, którą mogę polecić zarówno sympatykom mordobić w stylu Guility Gear, jak i samym fanom serii Dragon Ball. Gra prezentuje na prawdę wysoki poziom, oferując cudowną oprawę graficzną, animacje jak i widowiskowy system walki. Jeśli szukacie nowej gry z gatunku bijatyk, to śmiało mogę polecić wam ten tytuł!


Zainteresowany? Kup teraz!

R E K L A M A
Dragon Ball FighterZ
8.3
Dragon Ball FighterZ
Zalety
 • Cudowna oprawa graficzna
 • Widowiskowe walki
 • Gra przesiąknięta klimatem anime
Wady
 • Problemy z grą w systemie multiplayer
 • Stosunkowo mała ilość postaci
 • Grafika
  9
 • Udźwiękowienie
  8
 • Radocha z gry
  8
Kategorie
Recenzje / pierwsze wrażenia

20 letni redaktor, który swoją działalność na portalu MMO24 rozpoczął na początku 2017 roku. Zapalony gracz gier w stylu retro oraz tytułów charakteryzujących się wysokim poziomem trudności.