Recenzja gry Injustice 2 – Mortal Kombat w świecie DC!

Kilka miesięcy od premiery Injustice 2 gra trafiła również w ręce użytkowników komputerów osobistych. Czy NeatherRealm sprosta oczekiwaniom graczy?...

Recenzja gry Injustice 2

NeatherRealm Studios to firma, której chyba nie muszę przedstawiać żadnemu fanowi mordobić. Studio to ma na koncie dwie ostatnie części serii Mortal Kombat oraz wydane w 2013 roku Injustice: Gods Among Us. Cztery lata po wydaniu ciepło przyjętej bijatyki z udziałem bohaterów i złoczyńców z uniwersum DC deweloperzy postanowili wydać drugą część gry.

Początkowo gra pojawiła się wyłącznie na konsolach PlayStation 4. Po kilku miesiącach jednak postanowiono przenieść tytuł na komputery osobiste. Czy gra ma szansę podbić serca komputerowych fanów bijatyk? Przekonajcie się o tym sami!


Grę do testów udostępnił:


Fabuła

Akcja Injustice 2 rozgrywa się po wydarzeniach odpowiedzialnych z pierwszej części gry. Rozłam bohaterów doprowadził do powstania dwóch stron barykady. Po jednej Batman wraz ze swoimi towarzyszami próbują odbudować społeczeństwo. Po drugiej jednak stoi Superman wraz ze swoimi sojusznikami,opowiadają się za utrzymaniem porządku drogą strachu i dyktatury. Dodatkowo sprawę komplikuje inwazja na ziemię, za którą odpowiedzialny jest niejaki Brainiac.

Przyznam szczerze, przejście całej kampanii zajęło mi około czterech godzin (wliczając w to przerywniki filmowe), przez co poczułem się nieco zniesmaczony. Jednak warto mieć na uwadze, że prócz głównej kampanii mamy system wież, które istnieją w Mortal Kombat. Oznacza to, że przejście wieży poszczególnymi bohaterami pozwoli na odblokowania specjalnego zakończenia dla tej postaci.


Postacie w grze

Póki co w Injustice 2 mamy dostęp do 34 postaci, z czego 6 z nich jest dostępnych wyłącznie po kupnie DLC, a jedną odblokowujemy wraz z ukończeniem fabuły. Wśród bohaterów znajdują się rozmaite postacie z Uniwersum DC. Prócz nich możemy pokierować postaciami znanymi z innych unierwsów, w tym Subzero i Raiden z Mortal Kombat.

Tak więc wachlarz postaci prezentuje się całkiem przyzwoicie. Oczywiście każda z postaci charakteryzuje się odmiennymi zdolnościami, mechaniką i siłą, dzięki czemu łatwo możemy znaleźć bohatera, który będzie odpowiadać naszemu stylowi gry.

R E K L A M A

System walki

Przejdźmy teraz do samego systemu walki w grze. Postanowiłem podzielić go na kilka struktur, w których wyjaśnię najistotniejsze elementy dotyczące walki z innymi przeciwnikami.

Ataki i umiejętności specjalne

W Injustice 2 korzystamy z trzech rodzajów ataków: Atak lekki, średni i silny. Na każdy z nich mogą składać się odpowiednie kombinacje, dzięki którym tworzymy kombosy, a co za tym idzie – większe obrażenia zadawane w krótkim czasie. Silny atak potrafi zadać sporą ilość obrażeń, jednak czas jego wykonania jest dość długi. Warto więc rozważnie planować swoje ruchy, aby z łowcy nie stać się zwierzyną.

Kolejną kwestią są umiejętności naszych bohaterów. Jak wspomniałem wcześniej, każda postać charakteryzuje się odmiennym zestawem zdolności, którymi dysponuje. Dzięki temu możemy chociażby określonymi postaciami rzucać przedmiotami na dystans, zamrażać przeciwników, wykonywać wślizgi czy potraktować oponenta laserem.


Superwskaźnik

Superwskaźnik jest bardzo ważnym elementem gry, z którym mogliśmy się spotkać już chociażby w dwóch ostatnich odsłonach Mortal Kombat. Superwskaźnik, czy też pasek mocy podzielony jest na cztery segmenty, a każdy z nich możemy zapełnić na trzy sposoby. Korzystanie ze zdolności, otrzymywanie oraz zadawanie obrażeń pozwolą na zapełnienie naszego paska.

Dzięki temu możemy poświęcić jeden segment superwskaźnika, aby wzmocnić określoną zdolność w momencie jej wykonywania, aby zadać przeciwnikowi większe obrażenia. Możemy również poświęcić wszystkie 4 segmenty, aby wykonać super ruch, który zadaje gigantyczną porcję obrażeń przeciwnikowi. Segmenty mogą również zostać poświęcone do ucieczki przed kombosem ze strony przeciwnika lub do tak zwanego „starcia”, o którym zaraz będziecie mogli przeczytać.


Starcie

Starcie jest czynnikiem w grze, który może uratować nas z krytycznej sytuacji. W momencie rozpoczęcia starcia obaj gracze ścierają się ze sobą, wymieniając kilka słów, a nastęnie dochodzi do wyboru – ile segmentów superwskaźnika chcecie poświęcić. Aby wygrać starcie, musicie oczywiście poświęcić więcej segmentów od przeciwnika. Jeśli wy rozpoczynacie starcie i je wygracie, odzyskacie część zdrowia. Jeśli przeciwnik wygra rozpoczęte przez was starcie, zada wam obrażenia.

Warto jednak zastanowić się nad opłacalnością poświęcenia segmentów. Czasami lepiej jest dać wygrać przeciwnikowi, aby zachować swój pasek mocy na lepszą okazję do zmiażdżenia przeciwnika. Jeśli jednak potrzebujecie nieco zdrowia, warot mieć pewność, że w momencie wywołania starcia posiadacie więcej segmentów od przeciwnika.


Elementy interaktywne

W Injustice 2 istotną rolę odgrywają również elementy interaktywne. Na każdej mapie posiadamy odmienne obiekty, które możemy wykorzystać przeciwko naszemu oponentowi. Beczki, tablicze, kosze na śmieci, pułapki czy nawet rzut cywilem pozwolą na zadanie mu przyzwoitej ilości obrażeń.

Istnieje również możliwość wykopania przeciwnika na inną arenę. W tym celu nasz oponent musi znaleźć się na granicy areny, a my musimy użyć silnego ataku. Jest to bardzo dobry i efektowny sposób na pozbawienie przeciwnika sporej ilości życia.


Multiwersum

Po skończeniu fabuły w Injustice 2 od razu wziąłem się za tak zwane Multiuniwersa. Jest to coś w rodzaju żyjących wież z Mortal Kombat X, w których musimy stoczyć walkę z grupą przeciwników na określonych warunkach. Zawsze mamy dostęp do sześciu zróżnicowanych multiwersów, które zmieniają się z biegiem czasu.

Każde Multiwersum posiada odmienny poziom trudności, który możemy dostosować do naszych aktualnych umiejętności. Zrealizowanie celu nagradzane będzie rozmaitymi nagrodami, a wśród nich przedmioty do postaci oraz skrzynki, o których niedługo wspomnę.


Skrzynki Macierzy i przedmioty postaci

Nowością napotkaną przeze mnie w grach tego gatunki jest wprowadzenie systemu loot boxów, które zawierają przedmioty dla postaci. Pozwalają one nie tylko na modyfikowanie wyglądu naszych bohaterów, ale również na zwiększenie ich poszczególnych statystyk, takich jak zdrowie, atak, obrona czy moc zdolności.

Sam system w moich oczach jest interesującym rozwiązaniem, zachęcających do brania udziału w multiwersach oraz wypróbowywania innych bohaterów. Na całe szczęście nie mamy tu do czynienia z systemem pay to win, a więc skrzynki możemy zdobyć wyłącznie za wykonywanie określonych celów oraz walutę, którą zdobywamy podczas naszych zmagań.


Gildia i jej funkcja w grze

Kolejną specyficzną rzeczą jest wprowadzenie systemu gildyjnego. Po osiągnięciu piątego poziomu profilu możemy dołączyć do istniejącej już gildii, lub stworzyć własną. W gildii otrzymujemy dostęp do specjalnych multiwersów, za które czekają nas specjalne nagrody w postaci skrzynek gildyjnych oraz kredytów, które możemy wydać na nowe przedmioty.

Opcja ta dodatkowo zachęca graczy do czynnego udziału w zmaganiach, w ramach których każdy otrzyma stosowne wynagrodzenie za swój wysiłek.


System online

Deweloperzy ze studia NetherRealm Studios w końcu postanowili stworzyć grę, w której system online działa jak należy. W poprzednich dwóch odsłonach Mortal Kombat można było natknąć się na spore trudności w walce sieciowej z innymi graczami. Wysoki ping nawet przy dobrym internecie, częste wywalanie z meczu i pustki na serwerach powodowały, że system sieciowy był po prostu martwy.

W Injustice 2 póki co liczba graczy waha się. Niekiedy w pokojach możemy znaleźć setki graczy gotowych do starcia z innymi, a czasami na serwerze jest zaledwie kilkanaście osób Jednak sprzedaż gry póki co nie przekroczyła jakiegoś oszałamiającego progu, dlatego warto poczekać aż zbierze się po prostu więcej graczy chcących wypróbować ten tytuł.


Co mi się nie podoba

No dobrze, przejdźmy teraz do minusów gry. Pierwszą rzeczą, jaka mnie zaniepokoiła jest stosunkowo spora ilość postaci w formie DLC. Póki co w grze mamy 34 postacie, z czego 28 z nich jest w pełni darmowych. Z jednej strony nie jest to dużo, ale liczba ta będzie wzrastać, gdyż zapowiedziano już kolejny pakiet wojowników w grze. Jeśli więc będziecie chcieli zagrać wszystkimi postaciami w Injustice 2, musicie się trochę wykosztować.

Drugą sprawą jest notoryczne wyłączanie się gry i okazyjne ściny. Pomimo dobrego sprzętu gra potrafiła bez ostrzeżenia się wyłączyć. Co prawda zdarzało się to rzadko, jednak potrafiło to być niezwykle irytujące. Mam nadzieje, że deweloperzy zajmą się tą kwestią jak najszybciej.


Podsumowanie

Studio NeatherRealm ponownie spisało się na medal w kwestii bijatyk. Co prawda nie przepadam za grami z udziałem super-bohaterów, jednak gra wciągnęła mnie na tyle, że od momentu pisania recenzji zdążyłem pograć w nią ponad 25 godzin, a liczba ta z pewnością będzie się zwiększać.

Z jednej strony otrzymaliśmy to, co znaliśmy z poprzednich tytułów tego studia. Z drugiej natomiast otrzymaliśmy kilka nowości, które moim zdaniem bardzo przyjemnie wpływają na rozgrywkę. Jeśli lubicie bijatyki i szukacie nowego tytułu, to Injustice 2 jest właśnie dla was!

Zapraszam was również do sprawdzenia recenzji gry NioH, w której przeniesiemy się do czasów feudalnej japonii nękanej wojną domową oraz demonami!


Zainteresowany? Kup teraz!

R E K L A M A
Injustice 2
8.3
Injustice 2
Zalety
 • Przyjemny system walki
 • Różnorodność postaci i rozgrywki
Wady
 • Ilość DLC
 • Sporadyczne wyłączanie się gry
 • Fabula
  7
 • Grafika
  9
 • Radocha z gry
  9
Kategorie
Recenzje / pierwsze wrażenia

20 letni redaktor, który swoją działalność na portalu MMO24 rozpoczął na początku 2017 roku. Zapalony gracz gier w stylu retro oraz tytułów charakteryzujących się wysokim poziomem trudności.