Recenzja Life is Feudal: Your Own – średniowieczny surwiwal z elementami RPG

Life is Feudal: Your Own - Weź znajomych, wymażcie swoje harmonogramy zajęć na najbliższy miesiąc i zabierzcie się do budowania średniowiecznych osad i zamków!...

Recenzja Life is Feudal: Your Own

LiF jest symulatorem przetrwania jak żaden inny – nie zbudujemy domku w pięć minut za pomocą pięciuset bali drewna, które wcześniej zmieściliśmy w naszych kieszeniach (jak to bywa w innych grach). Studio Bitbox postawiło tutaj na bardzo trudny i czasochłonny grind.

Moją ostatnią grą do oceny był Darkest Dungeon Shieldbreaker DLC – obwołany trudnym za jego losowość. Tutaj to nie występuje. Gra jest trudna ze swojej natury i nawet dzik jest nie lada wyzwaniem.


Grę do testów udostępnił:


Podstawy

Life is Feudal: Your Own to średniowieczny symulator z elementami RPG. Oznacza to, że mamy tutaj rozwój postaci dzięki drzewkom:

 • Umiejętności – duże drzewko, w którym zawarte są takie elementy jak myślistwo, walka, budowanie, kowalstwo, górnictwo, itd.
 • Atrybutów – standard dla większości gier z elementami RPG – siła, zręczność, inteligencja, itd.

Mamy także dostęp do naszego ekwipunku i wyposażenia – tam zakładamy narzędzia, broń, zbroje, ubrania – oczywiście, uprzednio je tworząc / zdobywając.


Surowce i terraformacja terenu

Jak wspomniałem wcześniej, gra polega na masywnym i czasochłonnym grindowaniu materiałów, by cokolwiek osiągnąć. Dzięki umiejętnościom możemy odblokować lub przyspieszyć niektóre czynności.

Większość surowców zdobywamy poprzez podchodzenie do konkretnych obiektów, bądź terenu o określonych właściwościach (który wcześniej trzeba znaleźć dzięki umiejętności). Naciskając PPM otworzy się (zazwyczaj duże) okienko z dostępnymi dla nas możliwościami i zarządzaniem obiektem.

R E K L A M A

Złamać gałąź i zabrać? Zebrać jabłka? Ściąć drzewo? Może trochę kory drzewa?

W Life is Feudal: Your Own wykopywanie materiałów nie jest niczym prostym. Każda odrobina ziemi, którą wykopiemy zapełnia nasz ekwipunek – musimy ją potem ulokować w innym miejscu, lub wykorzystać – zupełnie jak w realnym świecie. Pozwala to terraformować teren – spłaszczać go, usypywać górki, kopać tunele, itd.


Crafting, budowanie, farmy i pogoda

Oczywiście do wielu akcji potrzebujemy narzędzi, które trzeba wcześniej zrobić. Parę kamieni, trochę włókna roślinnego i kilka patyków pozwoli nam stworzyć prymitywne narzędzia, które udostępnią nam zbieranie podstawowych surowców.
Do kolejnych narzędzi będziemy musieli podszkolić się w kowalstwie, a także przygotować piec i kowadło.

Co miałoby LiF wspólnego ze średniowieczem, gdyby nie można było stawiać typowo średniowiecznych struktur? Oczywiście, te również nie są łatwe do zbudowania.
Byle chata będzie kosztowała początkującego leśniczego wiele godzin zbierania materiałów. Trzeba także znaleźć lub przygotować wystarczająco równy teren pod ten budynek.

Żywność i woda jest konieczną częścią naszego życia – również w Life is Feudal. Gra wymaga od nas zadbania o ten aspekt.
Poza zbieractwem, myślistwem i rybołówstwem, możemy zająć się farmami. Każde pole ma swoją jakość, a do tego ziemia dzieli się na dwa typy – leśne i nawożone. Na pierwszym możemy sadzić drzewa, a na drugim inne rośliny.

Co do pogody – cykl dnia i nocy nie jest już niczym zaskakującym. Mamy to w wielu grach. Tutaj również jest zmienna pogoda i pory roku, które wpływają na rozgrywkę.


Multiplayer i PvP

Life is Feudal jest dużą grą. Same umiejętności, których jest wiele sprawiają, że bardzo trudno grać w to samemu. Trzeba wtedy zajmować się wszystkim w osadzie, którą wcześniej oczywiście trzeba samemu zbudować.

Gra oferuje multiplayer – mamy serwery prywatne, jak i publiczne, a na nich gildie. Gracze mogą je tworzyć i współpracować ze sobą, by osiągnąć większy sukces. Każdy może zajmować się czymś innym w tym samym czasie.

Bycie złodziejem, czy najzwyklejszym najeźdźcą też nie jest łatwe. Przecież łupy trzeba jakoś przenieść, czyż nie? Ograniczenie w ekwipunku przeszkadza nawet złodziejaszkom i osłabia ich możliwości, gdy grają bez towarzyszy.

Sama walka w grze prezentuje się… kontrowersyjnie. Jedni woleliby klasyczny styl walki, charakterystyczny dla większości gier (klikamy, zadajemy stałe obrażenia, bonus za trafienie w głowę), drugim bardzo ten system się spodobał i po chwili trenowania, uważają go za przyjemny. Można go porównać do tego z serii Mount & Blade.

Jest on oparty na fizyce i typie broni. Włócznią obrażeń obuchowych nie zadamy, a tym bardziej młotem – kłutych. Blokowanie ciosów również musi być wykonane w odpowiedni sposób. Nie polega to na zwykłym trzymaniu przycisku i negowaniu całych obrażeń aż do wykończenia wytrzymałości broni przeciwnika.
Dodatkowe obrażenia zadawane są (poza samym trafianiem w punkty witalne) za rozpęd podczas ataków z jednych typów broni, za większy zamach z kolejnych, itp.


Grafika i udźwiękowienie

Grafika przez jednych będzie lubiana, innym nie przypadnie do gustu. Mimo tego jak bardzo świat jest duży i jak wiele ma obiektów – gra posiada całkiem dobrą optymalizację. Potrzebny będzie dość dobry komputer, by odpalić LiF na najwyższych ustawieniach, jednak obniżając je do najniższych, zagramy na byle jakim sprzęcie.

Muzyka niestety nie jest w żaden sposób wybitna. Coś sobie gra w tle, jednak nie jest to nic szczególnego.

Dźwięki nie zawsze są dobrze zsynchronizowane z animacjami, a niektóre dźwięki otoczenia są nieznośne, gdy powtarzają się wielokrotnie. Wielu graczy rezygnuje całkowicie z dźwięków w LiF.


Podsumowanie

Life is Feudal jest grą nastawioną na realistyczny surwiwal i nie zważa tutaj na czas, jaki gracz będzie musiał poświęcić na zbudowanie choćby szałasu. Grając samemu, wiele osób się zrazi i LiF więcej nie dotknie, a część będzie chciała pomęczyć się tygodniami na budowaniu osady.

Moim zdaniem gra oferuje dużo, jednak odradzam granie w to samemu. Jeżeli nie ze znajomymi, może warto spróbować publicznych serwerów i dogadać się z kimś ze społeczności?

Czy gra jest warta swojej ceny? Myślę, że lepiej zakupić Life is Feudal:MMO, oferujące większą mapę, maksymalną ilość ludzi na serwerze i zmiany w craftingu.


Zainteresowany? Kup teraz!

R E K L A M A
Podsumowanie
7.1
Podsumowanie
Zalety
 • Całkiem rozbudowana gra
 • Łatwo dostosować do słabszych komputerów
 • Wiele godzin grindowania dla fanatyków
 • Ciekawy, inny styl walki
Wady
 • Nieznośna dla samotników
 • Kiepskie udźwiękiowienie
 • Radocha z gry
  8
 • Grafika
  7
 • Udźwiękowienie
  6
 • Ogółem
  7.5
Kategorie
Recenzje / pierwsze wrażenia

Osiemnastoletni uczeń technikum informatycznego. Od niedawna zaczynam przygodę na portalu MMO24.pl. W wolnym czasie (Poza graniem w rozmaite multiplayer'owe gry z moimi znajomymi) uczę się programować i tworzyć gry. Moje ulubione tytuły? - Path of Exile, Starcraft 2, Darkest Dungeon, wiele starszych produkcji i wszystkie gry MOBA.