Wystarczyła drama z mikrotransakcjami, by EA stało się gwiazdą Reddita!

EA postanowiło pójść w mikrotransakcje przy Battlefrontcie 2, co nie podoba się graczom. Na reddicie oraz forach rozpętała się niemałą burza....

Jak rozpętałem dramę, z EA, reddit i Battlefront II w rolach głównych

Większość z Was żyje pewnie jeszcze aferą, związaną z Star Wars: Battlefront II, które ma mieć premierę 17 listopada. Twórcy sięgają do kieszeni konsumentów w dość niesubtelny sposób –  gra daje znacznie szybszy rozwój tym, którzy władują w nią dość spore sumy zielonych.

Ot, większość elementów kosztuje tysiące kredytów, a te „normalnie” lecą jak krew z nosa. Wyliczono, że „za darmo” (notabene grę trzeba zakupić) zbieranie na takiego Vadera ma trwać około 40 godzin grindowania, chociaż to jeden z najdroższych bohaterów. Wystarczy jednak zakupić za realną walutę kilka ulepszeń, a nagle wszystko zdobywa się dość szybko.

No i EA się doigrało. Dziennikarze GameSpot, korzystający z uroków wczesnego dostępu, pokazali na czym polega problem. Wystarczyło 90$, by udowodnić jaką przewagę dają prawdziwe pieniążki.

Co ważne, już betatesterzy narzekali na coś podobnego. Twórcy wprowadzili ograniczenia i zmiany, mające poprawić ten stan rzeczy. Jest lepiej, ale sami widzicie, że nie idealnie.

Nie muszę chyba mówić, jak wściekła jest społeczność. Na wspomnianym forum pojawił się nawet wątek, w którym nabywca skarży się, że „kupił grę i nie może zagrać nawet pie**** Darth Vaderem”.

Odpowiedź EA była szybka – ceny są dostosowane do tego co gracze kupowali oraz średniej ilości kredytów zdobywanych na dzień podczas testów . Zawarto też obietnicę, że wszystko jest obserwowane, a odpowiednie modyfikacje pojawią się, jeśli trzeba. Podkreślono też w tym miejscu, że nie ma dedykowanych, silniejszych przedmiotów z mikrotransakcji. Wszystko krąży wokół szybszego uzyskiwania rzeczy, dostępnych za darmo.

Delikatnie mówiąc, liczba redditowych „łapek (strzałek) w dół” osiągnęła liczbę sześciocyfrową, stając się jednym z najbardziej znienawidzonych komentarzy w tym serwisie. Na tym jednak się nie skończyło.

R E K L A M A

Bezlitośni gracze zaczęli zakładać tematy dość niemiłe dla firmy, takie jak „EA w latach 2012-2013 zdobyło tytuł najgorszej spółki w Stanach Zjednoczonych”, odsyłający do Wikipedii. Na stronie głównej reddita można też znaleźć taki kwiatek:

Jak widać konkurencja korzysta na aferze.

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele tytułów w pełni darmowych, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Tutaj mamy do czynienia z czymś co trzeba najpierw zakupić, a potem jeszcze dopłacać, ale przynajmniej DLC będą nieodpłatnym dodatkiem.

Trudno się do całej sprawy odnieść pozytywnie, po przeczytaniu zarzutów. Można jedynie mieć nadzieję, że Electronic Arts trochę zejdzie z cen. W końcu sporo zaoszczędzili na reklamie, chociaż PR-u raczej już nie uratują.

R E K L A M A
Kategorie
GryInne

Wariat, kuc, maszyna, akrobata, a po godzinach bloger kochający HotSa. Zajmuję się na MMO24 newsami, zapewniając Wam najciekawsze informacje ze świata gier online. No i