GIGABYTE RX 550 Gaming OC 2G – karta, którą da się streamować! [VIDEO]

GIGABYTE RX 550 Gaming OC 2G to zdecydowanie ciekawa propozycja dla graczy, którzy za małe pieniądze chcą zacząć swoją przygodę z e-sportem....

GIGABYTE RX 550 Gaming OC 2G to zdecydowanie udana konstrukcja, zarówno pod względem kultury pracy, jak i stylistyki.

Co jednak z jej sercem, czyli mini-Polarisem? Zapraszam do recenzji!


Dołącz do naszej grupy na FB – Sprzęt dla graczy – recki, testy i pomoc!


GIGABYTE Radeon RX 550 Gaming OC – karta dla e-sportowców

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że karta dostarczyła płynnej rozgrywki jedynie w grach e-sportowych, lub graficznie mniej wymagających.

Niestety tytuły AAA nie będą na niej grywalne, więc jeżeli chcecie na niej odpalać najnowszego Mass Effect, to szkoda czasu, bo będzie pokaz slajdów.

Mając już za sobą ten niezbyt zachęcający, acz moim zdaniem uczciwy wobec mniej obeznanych, początek, przejdźmy do właściwego elementu recenzji.

Zacznijmy może od obejrzenia paru testów, które dla Was przygotowałem, wraz z technicznym wstępem, w którym opisuję konstrukcję karty:

Jak już pewnie zdołaliście zauważyć, zestawiłem GIGABYTE RX 550 Gaming OC z i3-2100.

R E K L A M A

Dlaczego? Bo uważam, że ta karta trafiać będzie raczej do mniej wydajnych, starszych komputerów, by dodać im trochę mocy w grach, w których integra nie wyrabia.

Dochodzi do tego jeszcze stosunkowo niski pobór prądu, który nie przekracza 50 W, co pozwala do takiego tandemu zastosować zasilacz o mocy 200-250 W.

Gwoździem programu jest to, że RX 550 występuje także w formie nisko-profilowej, więc zamontowanie go do poleasingowego DELL, czy Lenovo, nie będzie kłopotem.


Platforma testowa

Karta graficzna GIGABYTE RX 550 Gaming 2G OC 370 zł
Płyta główna Medion MS-7728 Rev. 2.0 87,50 zł
Procesor Intel i3-2100 + Cooler 100 zł
RAM Kingston 2x2GB DDR3 60 zł
Zasilacz FSP350-60EMDN 50 zł
Dysk Hitachi Ultrastar 500 GB 80 zł
Obudowa Electro-złom 1.1 10 zł
Suma 757,50 zł*

*Ceny są szacunkowe, jako że są to głównie używane podzespoły

Jeżeli będziecie chcieli sobie taki komputer złożyć, to musicie na tę płytę główną zainstalować BIOS mojego autorstwa, by obsługiwała nowe Radeony.

Do przeprowadzenia aktualizacji potrzebujecie starszej karty od AMD ( serie 6XXX i w dół), bądź jakiejkolwiek od NVIDIA.

Oto link do artykułu z BIOS:

Komputer do streamowania za 500 zł – testujemy LoLa!


GIGABYTE RX 550 Gaming 2G OC – streamuj dzięki karcie graficznej

GIGABYTE RX 550 Gaming 2G OC

Jak to się dzieje, że na komputerze za niecałe 760 zł da się streamować w [email protected] takie gry jak League of Legends, czy CS:GO?

Wszystko to zawdzięczamy enkoderowi wbudowanemu w kartę graficzną, który znacznie odciąża procesor przy strumieniowaniu rozgrywki do sieci.

Dzięki niemu na stosunkowo słabym sprzęcie możemy w zadowalających FPSach pokazać swoim widzom, jak gromimy przeciwników na Polach Sprawiedliwości, czy de_nuke.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak ustawić OBS, by enkoder pomógł Twojemu procesorowi przy streamowaniu, przeczytaj mój krótki poradnik:

Poradnik początkującego streamera LoLa – ustawienia OBS


Podsumowanie

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję, kulturę pracy i wygląd, GIGABYTE RX 550 Gaming 2G OC jest po prostu świetny, jak z resztą każdy WINDFORCE.

Nie przebiłem nigdy 66 stopni, nie słysząc przy tym praktycznie nic, więc to wielki plus.

Problem z tą kartą leży jednak w jej cenie.

Szukając jej na sieci nie znalazłem oferty poniżej 369 zł, podczas gdy jeszcze dwa miesiące temu za te pieniądze kupowałem nowego RX 460, który jest odczuwalnie mocniejszą kartą.

Jeżeli jednak wiecie, że nie będzie grali w nic bardziej wymagającego, to oszczędzić możecie dzisiaj około 100 zł, dostając przy tym jeszcze bardziej energooszczędną kartę, którą i tak można streamować.

R E K L A M A
GIGABYTE RX 550 Gaming 2G OC
8
GIGABYTE RX 550 Gaming 2G OC
Zalety
 • Ciche i wydajne chłodzenie
 • Niski pobór prądu
Wady
 • Niewiele tańsza od RX 460
 • Stosunek ceny do jakości
  7
 • Jakość wykonania
  10
 • Funkcjonalność
  7
Kategorie
Sprzęt dla graczy

Zawsze interesowałem się sprzętem i składałem w domowym zaciszu różne komputery. Doradzałem też często w wyborze optymalnych konfiguracji, właściwie każdemu. Studiowałem międzynarodowe stosunki gospodarcze i pracowałem przy projektach unijnych dla młodzieży. Będę pisał dla Was o szeroko pojętym sprzęcie komputerowym.