Karta graficzna dla gracza, jak ją wybrać?

Wybór karty graficznej jest wyzwaniem, z którym zmierzyć się musi każdy gracz. W artykule znajdziecie porady, które pomogą Wam znaleźć idealny sprzęt. ...

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Ostatnio pisałem dla Was o podkręcaniu karty graficznej.  Dzisiaj chciałbym pokazać Wam, na co zwracać uwagę, gdy wybieracie dla siebie nową bestię do grania. Jeżeli procesor jest sercem komputera, to karta graficzna jest jego wątrobą. (Jakże kulinarne dopiski! – przyp. Ganisz)[/vc_column_text][vc_column_text]

Nowa karta graficzna i stary procesor

 

Wymiana karty graficznej jest przyjemnością dla każdego gracza. Gdy nadejdzie wyczekiwany moment odpalenia ulubionej gry na ULTRA nikt nie chce spotkać się z zawodem.

Aby uniknąć przykrego rozczarowania, warto jest upewnić się, czy Wasz procesor będzie w stanie w pełni wykorzystać moc nowej karty.  Są produkcje, w których nie gra on tak wielkiej roli, jednak nowsze, bardziej spektakularne tytuły, wymagają mocnego procesora.

Jeżeli nie jesteście pewni, co jest powodem spadków FPSów w grach, polecam Wam program HWMonitor. Dzięki niemu dowiecie się, co jest bardziej obciążone, karta graficzna, procesor, a może RAM? Wystarczy odnaleźć sekcję Utilization przy każdym z podzespołów.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][vc_empty_space height=”30px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Najlepsza karta graficzna dla gracza

„Jedyną słuszną pamięcią jest na dzisiaj GDDR5.”

Karta graficzna dla gracza musi spełniać parę bezdyskusyjnych warunków.

Po pierwsze, musi posiadać odpowiednią pamięć RAM. W sklepach możecie natknąć się na dziwnie tanie karty graficzne z krzykliwymi napisami na pudełkach, wieszczącymi o dużej ilości pamięci.

Jeżeli przyjrzycie się dokładniej specyfikacji, to waszym oczom ukazać się może dopisek GDDR3. Taki standard pamięci cechuje się niską prędkością, co przekłada się na słabą wydajność w grach.

R E K L A M A

Jedyną słuszną pamięcią jest na dzisiaj GDDR5. Patrząc na rozwój gier i ich wymagań, 4GB GDDR5 na karcie graficznej jest pewnym minimum.

Warto też zwrócić uwagę na szerokość szyny pamięci, wyrażaną w bitach. Im wyższa wartość, tym lepsza ogólna wydajność karty.[/vc_column_text][vc_single_image image=”61439" img_size=”large” alignment=”center” onclick=”link_image”][v[vc_column_text]trong>Po drugie, karta graficzna dla gracza musi posiadać dobry system chłodzenia. Zwracajcie uwagę na ilość wentylatorów oraz ich rozmiar. Dzięki nim karta może działać ciszej oraz mniej się nagrzewać.

Przyjemnym dodatkiem jest akrylowa lub aluminiowa płytka, przytwierdzona do tyłu karty. Pomaga ona w odprowadzaniu ciepła oraz gwarantuje oparcie ciężkiemu chłodzeniu, chroniąc przed wygięciem płytki drukowanej.[/[/vc_column_text][vc_single_image image=”61440" img_size=”large” alignment=”center” onclick=”link_image”]c_[vc_column_text]ong>Po trzecie, karta graficzna dla gracza musi posiadać wydajny chipset. Nazwa chipsetu zawarta jest zawsze w modelu karty. Im wyższa liczba w nazwie, tym chipset jest nowszy, a więc wydajniejszy.

Do tego występują dopiski, nadawanie chipsetom o wyższej niż standardowa mocy obliczeniowej. Są to odpowiednio „Ti” dla Nvidii i „X” dla AMD. Przykładowo GTX 980 Ti i R9 480X.[/vc[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_raw_js]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[/vc[/vc_raw_js][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]ong>Jak widzicie, wybór karty graficznej nie jest łatwym zadaniem. Nie ma głupich pytań, jeżeli więc jakieś macie, to z chęcią na nie odpowiem. Mam nadzieje, że dzięki temu artykułowi znajdziecie odpowiednie karty do swoich maszyn![/vc[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

R E K L A M A
Kategorie
Sprzęt dla graczy

Zawsze interesowałem się sprzętem i składałem w domowym zaciszu różne komputery. Doradzałem też często w wyborze optymalnych konfiguracji, właściwie każdemu. Studiowałem międzynarodowe stosunki gospodarcze i pracowałem przy projektach unijnych dla młodzieży. Będę pisał dla Was o szeroko pojętym sprzęcie komputerowym.