Podkręcanie karty graficznej w 12 prostych krokach [VIDEO]

Masz za mało FPSów? W artykule znajdziesz sposób na podkręcanie karty graficznej! Postaw pierwsze kroki w świecie overclockingu!...

Spadające FPSy, lagi i inne zacięcia są bolączką wielu graczy. W tym artykule znajdziecie prosty sposób na podkręcanie karty graficznej. 

Uwaga! Pamiętajcie, podkręcanie jest ryzykowne! Źle przeprowadzone może doprowadzić do spalenia karty!


Dołącz do naszej grupy na FB – Sprzęt dla graczy – recki, testy i pomoc!


Podkręcanie karty graficznej – oprogramowanie

  • Program MSI Afterburner –  pozwoli Wam zmienić taktowania zegarów rdzenia i pamięci na karcie graficznej. Ich zwiększenie przełoży się na wzrost wydajności karty, ale też jej temperatury pracy!
  • Program MSI Kombustor – służy do obciążenia karty graficznej na 100%, by wykluczyć wszelkie niestabilności. Podkręcanie karty graficznej bez programu do testów jest w praktyce skazane na porażkę.

Prosty sposób na podkręcanie karty graficznej

1.  Ściągamy programy MSI Afterburner i MSI Kombustor.

2.  Odpalamy MSI Afterburner.

3.  Podnosimy Core Clock o 50mhz.

4.  Odpalamy MSI Kombustor, wybieramy „Start stress test”.

5.  Zostawiamy stress test na 30 minut, obserwując temperatury karty graficznej.

R E K L A M A

6.  Jeżeli po tym czasie temperatura nie wzrosła drastycznie i nie pojawiły się błędy, podnosimy Core Clock o następne 50mhz.

7.  Zostawiamy stress test na 30 minut, obserwując temperatury karty graficznej.

8. Jeżeli po tym czasie temperatura znów nie wzrosła do niebezpiecznych granic i nie pojawiły się błędy, podnosimy Core Clock o następne 25mhz.

9. Ten sam sposób stosujemy do Memory Clock.

10. Powyższy schemat można stosować do momentu, w którym karta przy maksymalnych obrotach wentylatora nie przekroczy temperatury 90⁰C, lub niższej, w zależności od modelu i marki.

11. Po ustaleniu stabilnego podkręcenia z bezpieczną dla karty temperaturą w obciążeniu zostawiamy stress test na noc.

12. Jeżeli rano wszystko jest w porządku, karta jest stabilnie podkręcona, jeżeli nie, obniżamy wartości podkręcenia i przeprowadzamy powyższe testy raz jeszcze.

Aby przetestować podkręcenie karty, MSI Kombustor będzie działał dla każdego modelu karty. 

MSI Afterburner działa nie tylko dla kart spod egidy MSI, jednak nie obsługuje wszystkich modeli na rynku.
W przypadku AMD podkręcanie możliwe jest z poziomu sterownika Crimson.

podkręcanie karty graficznej


Podkręcaj z głową!

Jak widzicie, proces podkręcania karty graficznej jest dość czasochłonny i wymaga dużej ilości testów.

Nie jest to jednak nic innego, jak metoda prób i błędów. Jesteśmy na nią skazani, ponieważ niejako bierzemy udział w loterii krzemowej.

Nie wiemy, z której części wafla zrobiono nasz chip na karcie, a to od tego zależy, jakie podkręcenie będzie utrzymywało się stabilnie. Im lepszy krzem, tym większe pole do popisu.

Nie raz spotykałem się z sytuacją, w której dwie takie same karty złączone w SLI nie kręciły się tak samo. Jedna ustępowała drugiej i koniec końców w obu trzeba było zastosować zegary z tej „słabszej”. Jeżeli więc jesteście posiadaczami zestawu dwóch kart, pamiętajcie, że overclock na nich będzie symetryczny, ponieważ jest to wymuszone sprzętowo.

Jeżeli chcecie pójść w stronę naprawdę ostrego podkręcania, to dobrym krokiem jest zastosowanie chłodzenia wodnego do karty graficznej. Standardowy wentylator może w którymś momencie wypełnić wasz pokój wyciem niczym odkurzacz, co zabija komfort użytkowania. Zastosowanie bloku wodnego jest natomiast rozwiązaniem dużo wydajniejszym, i przede wszystkim, cichszym.

Podkręcanie karty graficznej daje nam właściwie darmowy skok w wydajności, jednak może skrócić żywotność naszego sprzętu. Aby się od tego uchronić, obserwujcie na bieżąco temperatury. Jeżeli są za wysokie, warto obniżyć zegary, lub wyczyścić wentylator z kurzu. Jeśli to nie pomaga, na rynku dostępne są niestandardowe chłodzenia do kart graficznych, którymi możemy zastąpić obecnie posiadane. Często dają one dobre wyniki, szczególnie w przypadkach, w których chłodzenie od producenta nie zachwyca.

Życzymy udanego podkręcania karty graficznej i jeszcze raz przestrzegamy, że nieumiejętne działanie może uszkodzić podzespół! W przypadku wątpliwości lub pytań, piszcie na grupę!

R E K L A M A
Kategorie
Sprzęt dla graczy

Zawsze interesowałem się sprzętem i składałem w domowym zaciszu różne komputery. Doradzałem też często w wyborze optymalnych konfiguracji, właściwie każdemu. Studiowałem międzynarodowe stosunki gospodarcze i pracowałem przy projektach unijnych dla młodzieży. Będę pisał dla Was o szeroko pojętym sprzęcie komputerowym.